„Sem šel z práce.“ Touto větou uváděl František Tureček své fotografie. Na Facebooku nebo mezi přáteli. Pracoval totiž jako servisní technik, což mu umožňovalo fotografovat po celých severních Čechách. Stejně pak pojmenovali jeho výstavu v ústeckém muzeu.

Poslední výstavu fotografií, věnovanou Chomutovu, otevřel vernisáží v galerii Lurago vlastně docela nedávno, 29. června. Sestavil ji ze snímků, jež pořídil v ulicích za jediný den. Bohužel, velmi krátce na to, 5. července, zemřel. Jeho přátelé, kteří neměli možnost se s ním naposledy rozloučit, se rozhodli uspořádat na jeho počest vzpomínkové setkání a online aukci fotografií z poslední výstavy.

Akce Fanda pod Vanou začíná dnes, tedy v pátek 20. srpna, před 19. hodinou. „Fanda byl můj blízký přítel. Spousta lidí by na něj ráda zavzpomínala, jelikož neměl klasický pohřeb. Proto pořádáme v Pivovarské ulici v Barelu setkání s hudbou. Na ulici v Lokostage zahrají Freeway. Nebo Adelbert Leiser,“ zval organizátor Tomáš Pick. „No a den po ukončení chomutovské výstavy půjdou všechny jeho snímky do online aukce, bude i na Facebooku. Výtěžek má zabezpečit vše nezbytné při vyřizování pozůstalosti a zabezpečit syna,“ pokračoval organizátor výstavy.

Výstava Co bude s Miladou dál? v ústeckém muzeu
Co bude s Miladou dál? ptá se výstava v ústeckém muzeu

Fotografovat Tureček začal před pouhými sedmi roky a s nadšením zachycoval život kolem sebe. Vytvořil si určitý reportážní formát, kterým zachycoval život s jistou melancholickou poetikou. Posledních šest let fotil de facto každý den. „Jeho fotografie nejsou tematicky vyhraněné. Svým poetickým způsobem zachycoval krajiny, abstrakce nebo pouliční život, ale nevyhýbal se ani portrétu,“ popsal muzejní propagátor a fotograf Vladimír Cettl.

Jeho snímky se vyznačovaly zvláštní nostalgickou atmosférou. Patrné je to právě na výstavě Sem šel z práce v klubovně ústeckého muzea, kterou můžete navštívit do 30. září. Prezentuje především krajinářskou část jeho díla. „Pojítkem většiny snímků je Turečkův oblíbený styl fotografování v protisvětle, slunci vstříc. Zajímavé jsou i jeho fotky s dramatickými meteorologickými úkazy. Což třeba mně vyhovuje,“ zhodnotil kurátor muzejní sbírky fotografií Jiří Preclík.

Snímky ovšem publikoval především na sociálních sítích. Na Turečkově facebookovém profilu proto zpráva o jeho úmrtí všechny velmi nepříjemně překvapila. „Před víkendem jsme si podali ruku. Jeden neví dne ani hodiny. Co se, proč se,“ ptal se například Tomáš Kremlička. Vzpomínali i další. „František byl z vaší party ten nejhodnější. Tehdy v Sedmihorkách poznal, že mi není nejlíp, sedl si ke mně na písek u Bažantníku a dvě hodiny si povídal. Nikdy na jeho laskavost nezapomenu,“ napsala Ústečanka Lucie Pospíšilová.