Kolik znáte takových lidí, co ve svém volnu vymýšlí ptákoviny pro druhé, aby v součtu všech položek nehledali zisk, ale široký úsměv poražených?

Postavou připomíná římského válečníka, všechno nejprve vyzkouší sám, teprve potom sleduje stopky a tleská vítězům. Jmenuje se Michal Halík, stál u zrodu Uhelného muže, na kterého je patřičně hrdý.

Už šestým rokem se sjíždějí z celé republiky do zatopeného dolu ve Varvažově pětice šílenců, aby ve dvanácti adrenalinových disciplínách demonstrovali lidskou vytrvalost, odvahu, chytrost a sílu kolektivu. Každý rok jsou mezi svalnatci tanečníci z Olomouce, letos prý přijeli vyhrát!

Síla přátelství

„Jako kluk jsem měl vždycky blízko ke kontaktním sportům, cítil jsem potřebu využít fyzický potenciál ve prospěch party. Od třinácti let jsem prošel snad všechna bojová umění, zajímal jsem se i o formy vojenského výcviku, boj muže proti muži, přežití v různém prostředí. Později jsem pochopil, že v přátelství je ta pravá síla," začal Michal své vyprávění.

„Kolem sebe jsem měl vždycky spoustu kamarádů, většinou to byli sportovci. Na sedánky u kávy nemám čas, tak jsem stále vymýšlel nějakou akci, kde bychom se jednou za rok sešli někde v přírodě a předvedli svá těla. Hned to nebyl Uhelný muž, předcházely mu menší akce. Už ani nevím, jak ten nápad vznikl, do Varvažova jsem jezdil jako kluk. Představa tvrdé práce v podzemí mě fascinovala. Havířů na severu bylo vždycky dost, pro mnohé to byl jediný způsob obživy. Někdo prostě řekl, tak si to vyzkoušej, a já ho vzal za slovo," vysvětluje své začátky drsný Michal.

„Každý ročník je trochu jiný, samozřejmě že celý realizační tým je zkušenější, sázíme na kvalitu. U první akce jsme byli tři, dnes je nás třicet a další přicházejí s novými nápady. Letos bude mít premiéru NINJA FAKTOR, sám jsem zvědavý, jak bude soutěžícími přijat," pokračuje Michal.

Pohár pro vítěze

Původní sošku Uhelného muže nahradily poháry, velký důraz je kladen na bezpečnost, jednoduchost a spolupráci v týmu. „Pokud si pamatuji, tak největším problémem byly jednou nazlobené vosy, to bych nerad opakoval. Na startovce je osmatřicet družstev, diváci se těší hlavně na boj v bahně. Zrovna tato disciplína patří mezi finančně nejnákladnější. Bahno se dováží v pytlích z Mostu, je zdravotně nezávadné, musí se pracně našlehávat do finální podoby," vysvětluje Michal Halík.

Letošní program nekončí vyhlášením vítězů, ale sportovní show bude pokračovat do ranních hodin. Nevšedních ukázek je tam hned několik, na své si přijdou ženy i muži. Kolem půlnoci bude ohňostroj. „Mým snem je aktivní Uhelný muž, který se neokouká. Možná že jednou přidáme něco pro děti, základem je zábava v přírodě. V sobotu 20. června se začíná rozcvičkou, potom to bude hustý," říká Michal a ukazuje na svou černou ortézu na pravé noze.