„Společnost Exyte Technology, expert na high-tech zařízení a technologie, si zde pronajala 11 192 m2 skladových prostor a dalších 1 400 m2 kanceláří v hale A,“ řekla za VGP Tereza Štosová a dodala: „Ve svých nových prostorách se zaměří na výrobu modulárních celků, které se skládají z lehkých rámových konstrukcí, do kterých jsou osazovány prefabrikované potrubní systémy. Většina výrobků pak bude směřovat právě k zákazníkům působícím na poli polovodičů a čipů.“

Nová hala je realizovaná ve stupni zelené certifikace Breeam Very Good a má být dokončena ještě letos. „Firma Exyte Technology zde vytvoří 80 nových pracovních míst, čímž podpoří zaměstnanost i ekonomický růst v regionu,“ doplnila Nela Kadlecová, obchodní ředitelka společnosti VGP.

Ústecký zastupitel SPD Jaromír Hůla.
Ústecký zastupitel SPD mluvil o „černých držkách“, opozici se jeho výrok nelíbí

 V hale A, která má cca 23 000 m2, nebude tato firma ale sama. Už dříve si tam pronajala prostory společnost Bosal Aftermarket Europe, která se zabývá vývojem a výrobou katalyzátorů a systémů řízení emisí pro osobní automobily a průmyslové aplikace. „Bosal, stejně jako VGP, je rodinnou společností. Působí jako hlavní celosvětový dodavatel pro automobilový průmysl. Ústí nad Labem se svou průmyslovou tradicí považujeme za ideální místo pro rozšíření jejich byznysu, navíc je projekt umístěn pouhé 2 km od dálnice D8 propojující Prahu a Drážďany. Svojí expanzí do této lokality společnost vytvoří desítky pracovních míst,“ sdělil už dříve David Plzák, manažer VGP pro Českou republiku.

Úlovky z lesa, začínají růst.
FOTO: Zapršelo, začínají růst. Podívejte, tohle teď nosí lidé z lesů na Ústecku

VGP Park Ústí nad Labem City se staví na brownfieldu nedaleko centra krajské metropole. Brownfieldů je v Ústeckém kraji více. Některé už ožily a další čekají na nové využití. K přeměně takových „hnědých polí“ pomáhají i dotační programy Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. (MPO ČR) „V červenci letošního roku byl slavnostně otevřen nově zrekonstruovaný Zámek Mirošovice, který se nachází v obci Hrobčice na Teplicku. Dvoupatrová budova zámku, který je zapsán na seznamu kulturních památek, byl řadu let v havarijním stavu. Zámek splňoval definici brownfieldu, proto mohla obec požádat o dotaci na jeho regeneraci. Dotace činila téměř 50 milionů korun. Celkové investiční náklady se vyšplhaly na 64 milionů korun,“ uvedl David Hořínek z agentury CzechInvest. Mezi dalšími obcemi, kterým se s podporou MPO ČR podařilo dát brownfieldům novou tvář jsou například Obrnice, Proboštov nebo Strupčice.

U ústeckého muzea hořelo auto, plameny šlehaly z motoru.
FOTO, VIDEO: U ústeckého muzea hořelo auto, plameny šlehaly z motoru

V Ústeckém kraji se pro jeho průmyslovou historii nachází velký počet tzv. brownfieldů. Převážně se jedná o původně průmyslové (35,5 %), zemědělské objekty (24,5 %) a objekty občanské vybavenosti (16,3 %), které jsou v současné době nedostatečně využívané nebo postupně chátrají. Agentura CzechInvest mapuje kolem 500 takových lokalit v Ústeckém kraji, které v součtu zabírají plochu přes 1 600 ha. Z hlediska rozlohy i celkového počtu brownfieldů patří Ústecký kraj mezi regiony s největší tzv. brownfieldovou zátěží. Objekty jsou mnohdy kontaminovány a vyžadují určitý stupeň sanace ekologické zátěže.

Mohlo by vás zajímat: Odborník hodnotí tornádo v Tisé. Jakou mělo rychlost a co poničilo?

Zdroj: Janni Vorlíček