Proč si myslíte, že jste  jako starosta Chlumce nic nezanedbal?
U ústeckého krajského soudu jsem obžalován za podvod, zneužití pravomoci veřejného činitele, porušení povinnosti při správě cizího majetku. Ve skutečnosti jsem před soudem za úspěšnost.

Myslíte, že to je práce vašich protivníků?
Většina svědků, která bude u soudu vypovídat, je  z opozice, jsou proti mně. Něco podobného jsem zažil již asi před deseti lety. Dá se říci, že tím, že mě chtěla opozice odstranit, což se jim povedlo, zabránila určitému rozvoji obce. Chtěl jsem postavit nové domy, dosáhnout pěti tisíc obyvatel, abychom měli v Chlumci větší příjmy z daní.

Chcete tvrdit, že by obec za pokračování vaší vlády všechny dluhy zaplatila?
Ano. Oddálil jsem platby, abychom je mohli uhradit z přislíbené dotace. Kromě toho jsme dostali druhou dotaci, na 88,2 milionu korun, ale ta nebyla vůbec využita. Byl jsem odvolán dva roky před jejím vypršením. Do 31. prosince 2011 jsme měli čas na postavení domů se 140 bytovými jednotkami, jenže v roce 2009 mě odvolali. A z bytů není nic.

Vy si opravdu myslíte, že peníze na výstavbu komunikací a inženýrských sítí a na domy by nakonec Chlumec měl?
Ano, včetně úvěrů, protože v případě potřeby jsem měl předjednáno u dvou bank, že by poskytly úvěry. A ty by se vracely i z nájemného v nově postavených bytech.

Čtěte také: Začal soud s exstarostou Chlumce Romanem Hanuschem

Hanusch u soudu: Jsem nevinen

Ústí nad Labem - Bývalý starosta Chlumce Roman Hanusch (ODS) čelí obžaloběze čtyř trestných činů. Celková škoda je 22 milionů

Pro bývalého chlumeckého starostu Romana Hanusche (1956) nastal nejhorší den v jeho dosavadním životě.

V pondělí po půl deváté ráno začal státní zástupce v soudní síni ústeckého krajského soudu číst obžalobu, která Hanusche viní z podvodu, zneužití pravomoci veřejného činitele, porušení povinnosti při správě cizího majetku a pokusu o dotační podvod. Pokud bude člen ODS uznán vinným, hrozí mu až desetileté vězení.

Státní zástupce klade Hanuschovi za vinu to, že si objednával stavební práce, aniž s tím souhlasilo zastupitelstvo a obec na ně měla peníze. Faktury se potom ani neobjevovaly v účetnictví. Na jeden projekt chtěl v listopadu 2008 dvanáctimilionovou dotaci od ministerstva financí, které ale pojalo podezření a peníze nepřidělilo.

„Neučinil jsem nic proti zájmu obce Chlumec,“ hájil se Roman Hanusch.

Způsobené škody vyčíslili vyšetřovatelé na 21,9 milionu korun. Největší škodu údajně starosta způsobil obci, o další milion údajně připravil i místní rybáře, kteří mu zaplatili zálohu za převod rybníka, jehož se ale nedočkali. Pikantní je, že údajně měl podle Hanusche svého času zájem o chlumeckou vodní plochu také manžel expremiérky Ukrajiny Timošenko, který zde chtěl postavit srubové domky.

Obec se připojila jako účastník řízení, požaduje po Hanuschovi zaplacení škody přes 18,1 milionu korun.

Hanusch se u soudu hájil, že starostoval 19 let a přitáhl do obce na 500 milionů korun, takže má určitou zkušenost a konexe. Byl prý přesvědčen o tom, že získá dotace a nakonec byl o tom i ubezpečen. Slíbil mu to prý i Miroslav Kalousek jako ministr financí.

Zdůraznil, že zastupitelstvo nevyžadovalo konkrétní znění nějakých smluv, a v diskuzi na zastupitelstvu informoval o detailech dění v obci, tedy i o probíhajících investicích. „Že to není v zápisu? Zapisovatelka to tam nedala,“ zdůraznil Hanusch.

Exstarosta se nebál ani směnek. Pokud podepsal směnky, bylo to z jeho strany potvrzení závazku, aby firmy měly jistotu, že o peníze nepřijdou. Hanusch čekal na peníze, které měly přijít z dotací. Tak lze ve stručnosti zhodnotit jeho tříhodinový výslech před trestním senátem ústeckého krajského soudu.

Soudní jednání jsou nařízená do pátku.