První zkoušku prováděli hasiči před čtrnácti dny ve Všebořicích, další v sobotu 21. ledna večer v Krásném Březně a Na Vyhlídce. Další chystají na nadcházející víkend, ze soboty na neděli 29. ledna, v lokalitě Severní Terasy a Dobětic.

Podle zástupce ředitele městské policie Jana Novotného v sobotu strážníci zjistili, že nejenom dodržování třímetrového jízdního pruhu, ale i parkování v zatáčkách a jejich blízkosti dělá hasičům vrásky na čele. „Proto museli někteří řidiči, kteří nezodpovědně zaparkovali svá auta, opustit vyhřáté byty a přeparkovat. Někteří špatně parkující řidiči pak v ranních hodinách našli za stěračem leták, upozorňující na nebezpečí špatně zaparkovaných aut během zásahu hasičů,“ informoval.

Hasiči ve středu 11. ledna večer testovali průjezdnost své techniky sídlišti v ústeckých částech Všebořice, Bukov a Pod Holoměří
Neprojeli. První zkouška hasičů na sídlištích v Ústí přinesla vážné varování

Tyto akce jsou prý potřebné vzhledem k tomu, že přibývá případů, kdy vozidla integrovaného záchranného systému nemohou projet přecpanými vozovkami, aby záchranáři nebo hasiči mohli bez omezení plnit své povinnosti. Hasiči společně se strážníky chtějí upozornit obyvatele hustě obydlených sídlišť na rizika, plynoucí z nedodržování zákona při parkování.

Podle mluvčího ústeckých hasičů Lukáše Marvana totiž rozměrné hasičské cisterny a žebříky, aby mohly dojet na místo požáru a jiné nebezpečné události, potřebují rozestup alespoň tři metry mezi parkujícími auty. „Když nelze projet, musíme buď auto dát stranou a pokud to nelze, nezbývá než natáhnout vedení a zasahovat z větší vzdálenosti, pokud není k dispozici hydrant. Stejně tak musíme dopravovat z daleko větší vzdálenosti i další materiál v situaci, kdy jde o vteřiny. Zásah to zpomaluje,“ vysvětloval.

Problém se týká i zasahujících sanitek rychlé záchranné služby. Její mluvčí Prokop Voleník několikrát varoval, že se tím v podstatě snižuje šance na záchranu zdraví a lidského života. „Osádky, pokud neprojedou, musejí dojít pěšky někdy i desítky, či stovky metrů a pacienta zase stejnou vzdálenost odnést k sanitce,“ řekl.