To vše s pomocí financování z IOP integrovaného operačního programu EU. Stavba nového krajského operačního střediska je spolufinancována z téhož programu EU.
Lepší šance
„Přidělení podpory z Integrovaného operačního programu Evropské unie sleduje zvýšení možnosti reagovat na situaci při řešení mimořádných událostí. Tehdy je potřeba využít i specializovanou techniku," uvedl Lukáš Marvan z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.
Dodal, že kromě záchrany osob a majetku před požárem a provádění záchranných prací, tzv. technických zásahů, se s novou technikou zlepší hašení rozsáhlých a komplikovaných požárů průmyslových areálů, obchodních center a požárů lesů, i požárů ve výškových budovách.
„Kvalitní mobilní zázemí pro velitele zásahu a pro organizaci spojení na místě zásahu a koordinaci ostatních složek integrovaného záchranného systému, je nezbytné," dodal Marvan.
Hasiči získali také speciální mobilní záchrannou soupravu v rámci projektu „Zvýšení akceschopnosti pro záchranné a likvidační práce při živelních pohromách." Jde o reakci na zkušenosti z minulých let, kdy novým fenoménem mezi živelnými pohromami se staly místní povodně, zejména tzv. bleskové povodně při silných deštích.
Autobus i bobcat
Hasiči mnohdy musí provést rychle demolici staticky narušených staveb, odvoz trosek na skládky, odklízení sutě při vyhledávání a záchraně zavalených osob, uvolňování vodních toků při bleskových povodních, provádí evakuaci osob z postižených území do nouzových míst pro ubytování apod.
Proto se objevil ve výzbroji hasičů speciální autobus i malý nakladač bobcat.
Autobus neslouží jenom k evakuaci lidí, ale v případě potřeby také pro přepravu hasičů na velké vzdálenosti.
Autobus je vybaven minikuchyňkou, chladničkou, jsou k dispozici kotvící úchyty pro transport vozíčkáře a zdravotnická nosítka. V autobusech jsou velké rozteče sedaček, aby byl dostatek prostoru pro pohyb evakuovaných lidí i záchranářů.
„Samozřejmostí je vybavení komunikačními prostředky integrovaného záchranného systému. Jde o vozidlo zvláštního určení. Proto je speciálně upraveno a schopno jízdy rychlostí až 130 km/h. Rychlý a včasný dojezd je pro hasiče mimořádně důležitý," dodal Marvan.
Nové centrum
Vzhledem k nevyhovující kapacitě stávajícího krajského operačního a informačního střediska a telefonního centra tísňového volání 112 v Ústí nad Labem Všebořicích, byla v roce 2009 vypracována studie jednopatrové nástavby.
Letos již stavba stojí a probíhá montáž technického a komunikačního zařízení.