Po odvolání hejtmana volaly před pondělním jednáním téměř všechny opoziční strany. Návrh na projednání změny v čele kraje předložil mostecký primátor Jan Paparega, který nutnost odvolat hejtmana zdůvodnil například problémy při očkování.

„Dalším důvodem je souhlas ze strany Krajské zdravotní k uzavření nestandardní smlouvy s Vladislavou Marschallovou s pravděpodobně fiktivním plněním těchto smluv. Nebo neoprávněné schválení odměny Aleši Chodackému,“ zmínil při přednesení svého návrhu Paparega dvě velké kauzy, které v posledních dvou týdnech hýbou děním v Ústeckém kraji.

„Problémy se kupí“

O odvolání hejtmana Schillera mluví od vypuknutí kauzy také STAN nebo piráti. „Nemohli jsme mlčet k tomu, co se nejen v Krajské zdravotní děje. Pan hejtman neoprávněně podepsal smlouvu generálnímu řediteli Krajské zdravotní, obsazuje společnost svými kamarády,“ přednesl své výtky vůči hejtmanovi lídr STAN Filip Ušák, podle jehož názoru se problémy kupí a Jan Schiller je není způsobilý vyřešit.

Pro svůj návrh ale nakonec opozice nezískala dostatek hlasů, a tak krajské zastupitelstvo o odvolání hejtmana Schillera vůbec nehlasovalo. Kromě krajské trojkoalice ANO, ODS a Spojenci pro kraj nepodpořila zařazení odvolání hejtmana na program jednání ani SPD, která má i díky hlasům koalice placeného předsedu finančního výboru. „Domníval jsem se, že když volby v kraji vyhrálo hnutí ANO, že máte v Praze zásadní vliv. Kdybych byl Babiš, tak spadnu ze židle z toho, jak to tady vedete,“ řekl překvapivě o několik desítek minut později při diskuzi o průběhu očkování zastupitel za SPD Jaroslav Foldyna, který ale podle svých slov nechce být populista a navrhovat odvolání hejtmana.

Ilustrační foto
Nemocnice pod tlakem: V Ústí se za měsíc počet pacientů s covidem zdvojnásobil

Hejtman Schiller se nechtěl k opozičnímu návrhu nijak obšírně vyjadřovat. „Mají na to právo to udělat. Návrh podali a hlasování dopadlo, jak dopadlo,“ uvedl o přestávce jednání hejtman s tím, že se poslední týdny spojené s kauzou podepsaly na fungování koalice pozitivně. „Koalice se více semkla a začala více komunikovat,“ dodal Schiller.

Kauza vypukla před necelými třemi týdny, kdy rada kraje náhle odvolala z čela představenstva Krajské zdravotní jeho tehdejšího předsedu Jindřicha Zetka. Jen den poté, co představenstvo odvolalo tehdejšího generálního ředitele Aleše Chodackého, který měl uzavřít dvě smlouvy s Vladislavou Marschallovou v celkové výši 130 tisíc korun měsíčně. Marschallová následně opustila post krajské místopředsedkyně ANO i poradkyně hejtmana Schillera.