Herec, který působí mimo jiné ve spolku Činoherák Ústí, zveřejnil na sociální síti Facebook fotografii z filmu Lidice zachycující popravu s komentářem, že si takto představuje úklid ústeckého magistrátu.

Dohoda o vině a trestu

Vyjmenoval konkrétní bývalé i současné zastupitele. Státní zástupce Jan Řeháček ve středu 15. dubna řekl, že Maryško má odpracovat 180 hodin veřejně prospěšných prací a zaplatí pokutu.

"Dnešního dne byla uzavřena mezi mnou a panem Maryškem dohoda o vině a trestu. Pan Maryško prohlásil, že spáchal skutek, který mu je kladen za vinu. Tento skutek je mnou kvalifikován jako přečin výtržnictví a s panem Maryškem jsme se dohodli, že mu bude soudem vyměřen trest veřejně prospěšných prací ve vyměřené výši 180 hodin a peněžitý trest ve výši 25 tisíc korun," řekl Řeháček s tím, že návrh dohody obratem zašle na soud.

Zákon dohodu ve zkráceném trestním řízení umožňuje. "Poté by měl soud v řádech několika týdnů nařídit veřejné zasedání, na kterém by měl tuto dohodu schválit," dodal Řeháček.

Maryškovi podle původní právní kvalifikace případu hrozilo i vězení. "Podezřelý naplnil skutkovou podstatu trestných činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a trestný čin výtržnictví. Za uvedené jednání mu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců do tří let," sdělila krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová po vznesení obvinění.

Potvrdil, ale víc neřekl

Maryško dohodu potvrdil, vyjádřit se k ní ale nechtěl. "Nic víc k tomu teď říkat nechci. Musím se ještě poradit se svým právníkem," řekl.

Maryško u snímku zmínil jména několika ústeckých politiků. Mimo jiné bývalého primátora Víta Mandíka či poslankyně Zuzany Kailové (oba ČSSD). Vzápětí se omluvil všem bojovníkům za svobodu a lidickým obětem. "Omlouvám se také všem, kterých se dotklo nešťastné spojení obrázku z filmu Lidice s představiteli ústecké žumpy - s lidmi, kteří škodili a škodí jak v politice," dodal tehdy Maryško.

Trestní oznámení přesto podal i mluvčí Památníků Terezín a místopředseda ústecké ODS Tomáš Rieger. "Pana Maryška neznám, ale spojovat zcela nevinné oběti s politickými oponenty, považuji za pohrdání oběťmi války," horlil Rieger.