„Spousta dotazů cestujících se týká možnosti platby kartou za jízdenky nebo třeba aktuální polohy lodi na Labi, takže mě těší, že můžeme jako jedni z prvních v republice nabídnout cestujícím moderní odbavovací zařízení na dalších linkách,“ řekl Marek Hrabáč, radní pro oblast dopravy a silničního hospodářství.

Ústecký kraj nakoupil celkem 16 kusů nových pokladen na platformě NEXGO N86 za 775 tisíc korun, což je cena včetně programování nových modulů. Nové pokladny umožňují výdej a kontrolu jízdenek v tarifu DÚK, v tarifu SJT (Státní jednotný tarif – OneTicket) a ve speciálním tarifu přeshraniční linky č. 398/360 Teplice – Cínovec – Altenberg – Dresden.

Mimo jiné tyto nové strojky tedy cestujícím umožňují platby kartou, kontrolu 2D kódů v aplikaci DÚKapka a zajišťují dodávku dat do dispečerského softwaru TMD – to například usnadňuje práci Centrálnímu dispečinku DÚK, ale také to umožňuje všem cestujícím sledovat polohy turistických linek a linky 398/360 v aplikaci TMDweb na adrese provoz.dopravauk.cz.

Z programu Transformace lze zafinancovat i pořízení nové výrobní technologie.
Národní rozvojová banka nabízí firmám z Ústeckého kraje bezúročné úvěry

Do pokladen lze také zapisovat počty přepravených cestujících a odeslat souhrnný přehled, což umožní sledovat zájem o turistické linky. Případně je možné doprogramovat prodej doplňkového sortimentu – například občerstvení.

Pokladny od společnosti ODP software Olomouc využívají operační systém Android a jsou vybavené WWAN LTE modemem, SD kartou, čtečkou RFID, scannerem 2D kódu prostřednictvím fotoaparátu a WLAN (wifi) modulem. S obdobným zařízením se lze dnes setkat při platbě kartou například v restauracích a menších obchodech.

S novými pokladnami, které jsou zatím ve zkušebním provozu, se cestující mohou setkat u následujících dopravců, kterým je Ústecký kraj zapůjčuje:

· MBM rail, s. r. o. – linka T3

· Labská plavební společnost, s. r. o. – linky T91, T92

· Autobusy Karlovy Vary, a. s. – linka T93

· KŽC Doprava, s. r. o. – linky T1, T5, T11

· Railway Capital, a. s. – linky T6 a T8

· Regionalverkehr Sächsische Schweiz-Osterzgebirge GmbH (RVSOE) – linka 398/360

Další zajímavosti z Ústeckého kraje najdete na stránkách Ústeckého kraje www.kr-ustecky.cz a na jeho facebookovém profilu.