Sprosté nadávky, typický hitlerovský knírek, plivance. Podobné nechutnosti „zdobí“ týden co týden výlohu ústecké poslanecké kanceláře SPD. Za sklem je totiž umístěn obří plakát lídra hnutí Tomia Okamury.

Kancelář sídlí v Hrnčířské ulici hned vedle Archivu města Ústí. Asistentka poslankyně Terezy Hyťhové Miroslava Čermáková uvedla, že vandalismus už řeší s policií. „Policie obešla celý protější panelák. Kdosi prý říkal, že z průchodu, kde je městský archiv, vždy někdo vyjde a výlohu poplive. Lidé prý viděli také zahalené sprejery, jak výlohu postříkali. Zvažujeme, že sem umístíme kameru,“ řekla Čermáková.

Podle ústeckého předsedy SPD Michala Koláře přetrvává problém delší dobu. „Vandalové. Mohu si samozřejmě myslet o komkoli cokoli, ale tohle je opravdu špatně,“ podotkl Kolář.

Určité nepříjemnosti kvůli posprejované výloze řeší i archiváři. Jejich šéf Petr Karlíček navrhl, zda by nebylo lepší, kdyby poslankyně a její tým Okamurův plakát sundali či zmenšili.

„Třeba by to ustalo. Tyhle lidové projevy nesouhlasu týkající se politických stran jsou jinak běžné. Vybavuji si, jak mi děda líčil situaci u nich na moravské vesnici při komunálních volbách roku 1938. Velkým statkářům běžně psali odpůrci vápnem na vrata: Volte krávu, volte býka, jen nevolte agrárníka!“ vysvětlil Karlíček

Ústecký magistrát vnímá opakující se incident hlavně jako problém vlastníka domu nebo nájemce kanceláře. „Město neobdrželo v této věci žádný podnět k prošetření,“ poznamenal referent z kanceláře primátorky Karel Rouč.

V Hrnčířské ulici jsou dvě kamery městského systému. „Máme záznamy přesahující 21 dní, ale nejsou namířené na kancelář SPD. Prioritou jsou zastávky MHD, lavičky, bezpečnost a pořádek na ulici,“ upřesnil ředitel městské policie Pavel Bakule.

Policie oznámení přijala začátkem minulého týdne a zatím neuzavřela právní kvalifikaci činu. „Šetření trvá, čekáme na vyžádané materiály,“ uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová.

Politolog Zdeněk Zbořil označil stříkání na politické plakáty za bezrizikovou účast na politice. „Jen kydnete špínu tam, kde se nemohou bránit, dokud vás nechytnou za ruku,“ dodal.