„Také v průběhu nočních hodin pokračovaly vzestupy hladiny na středním a dolním Labi. Kolem druhé hodiny ranní byl překročen 3. SPA v profilu Děčín. V nejbližší době bude 3. SPA překročen také v profilech Kostelec nad Labem a Ústí nad Labem. Ve všech těchto profilech hladina stále mírně stoupá a stoupat bude i během dnešního dne. Další vývoj, a to nejen na Labi, bude upřesněn v aktualizované výstraze v dopoledních hodinách,“ informoval Český hydrometeorologický ústav v sedm hodin ráno.

Město Ústí nad Labem pravidelně monitoruje stav hladiny Labe a komunikuje s Povodím Labe na základě informací od Českého hydrometeorologického ústavu. Podle jeho informací bude hladina stoupat, neměla by však překročit 700 centimetrů, tedy výšku, při které by se měly stavět protipovodňové zábrany na střekovské straně. 

Aktuální stav hladin řek v Ústeckém kraji je možné sledovat ZDE.

Hladina řeky v Ústí nad Labem před 15. hodinou odpoledne přesáhla výšku 620 centimetrů a dál stoupá. Podle prognóz bude Labe kulminovat ve středu 27. nebo spíše ve čtvrtek 28. prosince ráno, dosáhnout by mělo výšky 680 centimetrů a průtoku 1600 metrů krychlových za sekundu. V krajském městě se začal navážet materiál k výstavbě protipovodňových stěn na levé straně řeky.

Kvůli rozvodněnému Labi uzavřeli v Ústí část Přístavní ulice.
VIDEO: Labe v Ústí se blíží už třetímu stupni. Zavřeli kus Přístavní ulice

„Činnost zajišťuje společnost AZ Sanace pro komunikaci I/30, kterou má ve vlastnictví ŘSD. Na střekovské straně je prognóza příznivější, preventivní navážení materiálu k výstavbě protipovodňových stěn bude dle rozhodnutí povodňové komise zahájeno při výšce hladiny 690 centimetrů,“ oznámilo město Ústí nad Labe s tím, že výstavba protipovodňové stěny na střekovské straně tak zatím není aktuální. „Cílem opatření je zachovat průjezd dopravy do posledního momentu. Osobní doprava přes most E. Beneše bude zachována,“ popsal magistrát.

Lidé by se neměli pohybovat v blízkosti vody, na cyklostezkách a uzavřených částech komunikací. V Ústí nad Labem byla aktivována hlídka poříční policie, město je připravené lidem, kterým se případně do domů dostane spodní voda, poskytnout vysoušeče.

V krajském městě je uzavřena část Přístavní ulice, důležitá silnice spojující Ústí s Děčínem a Lovosicemi. Lidé musí přes centrum. Přesto někteří řidiči ignorovali značky a do zatopeného vjezdu vjeli. Na místě zasahovali hasiči. Osobní doprava přes Most E. Beneše má podle informací města zůstat zachována.

Korytem řeky Labe v úterý 26. prosince odpoledne protéká lehce nad 1400 metry krychlovými za sekundu. V dubnu 2006 to bylo 2530 metrů, v červnu 2013 hydrologové naměřili 3630 a při novodobě největší povodni v srpnu 2002 dosáhl průtok 4700 metrů krychlových za sekundu.