V podvečer to oznámil ministr Leoš Heger. Zákaz platí od chvíle vyhlášení v médiích a mohl by podle Hegera trvat i několik týdnů. Zákaz platí pro všechny obchody, restaurace, hotely i internetový prodej, dosud byl zakázán prodej jen ve stáncích.
Zákaz se zpřísňuje i v obsahu alkoholu, dosud platil jen pro třicetiprocentní lihoviny a silnější.
V návaznosti na to ještě večer vydala společnost Billa tiskovou zprávu, že s okamžitou platností zastavuje prodej lihovin s vyšším než 20 procentním obsahem alkoholu. V celé síti svých supermarketů zablokuje pokladny pro vybrané artikly zboží, které tuto podmínku splňují.
„Je to mimořádné opatření, pro které máme v tuto chvíli pochopení," říká Jaroslaw Szczypka, generální ředitel společnosti Billa.
Majitel baru Delirium Tremens v Ústí nad Labem Jan Procházka uvedl, že zákaz chápe. "Neexistuje žádný způsob jak vyseparovat ty rizikové provozy, je to jediný nástroj, jak ochránit lidi. Nakonec se to ovšem obrátilo proti poctivým podnikatelům." Barman to zjistil na internetu v 19.00 hodin. Několik rezervací bylo zrušeno.
"Zaskočilo nás to, měli jsme v plánu oslavu, přijeli přátelé z Polska a chtěli jsme je pohostit. Informace přišla pozdě, protože v tuhle dobu byly sešlosti s přáteli jiz naplánováné," řekl jeden z hostů baru. "Chápeme vládu, že musí něco dělat, ale že by nás to v páteční večer zrovna potěšilo, to opravdu ne. Alespoň jsem po letech ochutnal vaječný koňak," řekl Miroslav Balej.
"Je to naprosto šílené, o prohibici jsem se dozvěděla ve 22.00 hodin, kdy náš podnik navštívil policista. Ten nám sdělil, že je zákaz podávání alkoholu nad 20% a že do zítřka musíme schovat vystavený alkohol. Máme Cool party, kterou jsme chystali 14 dní," doplnila provozní Pause café Naďa Flekacsová.
Zákaz podávání prý respektují, ale akci jim to velmi narušilo.
Policie zkontrolovala v kraji 1981 prodejen alkoholu
Ústí nad Labem - Bezmála dvě tisícovky hospod a prodejen zkontrolovali policisté v noci na sobotu v Ústeckém kraji. Hledali především potenciální zdroj otravy metylalkoholem, ale žádná závažná pochybení nenašli.
Podezřelé byly jen některé láhve, u nichž se bude zjišťovat, zda neměly padělané kolky. Kde se našly, policie nesdělila.
"Byl vydán pokyn až na obvodní oddělení a policisté kontrolují pevné prodejny. Část z nich to dělala už sama od sebe před tím, ale teď je to plošná akce," řekla policejní mluvčí Marie Pivková. Do kontrol se zapojují i celníci. Podle statistik bylo do sobotního rána zkontrolováno 1981 provozoven.
"Nevím o tom, že by se někde našel vyloženě závadný alkohol. Některé láhve se ale policistům nezdály a bude se zkoumat pravost kolků," dodala mluvčí.
Série otrav metylalkoholem se Ústeckému kraji zatím vyhýbá, u jediného podezřelého úmrtí ji pitva neprokázala. Z 19 úmrtí v Česku bylo 11 obětí z Moravskoslezského kraje. Ministerstvo kvůli ní v pátek úplně zakázalo prodej tvrdého alkoholu.
Jiří Hauptmann, podnikový manager pivovarské společnosti Heineken, která vlastní pivovar Velké Březno, očekává nárůst prodeje piva. „Lze nárůst očekávat. Hlavně v obchodních řetězcích, které budou chtít doplnit prázdné regály jiným alkoholickým zbožím, například pivem. Nejde však o byznys model," řekl Hauptmann.