Zmizel. Žádné stopy, žádné indicie, dlouho se pátrání nedařilo. Nikdo nevěděl, kde by mohl být, blízcí netušili, co se mohlo stát. Policie prověřovala i možnost vraždy nebo sebevraždy, ale nic se nepotvrzovalo.

Pátralo se dál. Až po více než roce… „Chtěl jsem začít znovu, mít nový život,” zdůvodnil pak kriminalistům, když ho našli v Německu. Ročně hledají policisté v Ústeckém kraji kolem tří set lidí, které postrádají jejich blízcí. Drtivou většinu pohřešovaných se podaří rychle najít. Za posledních deset let jsou ale také dvě desítky lidí, jejichž zmizení se objasnit nepodařilo. Neví se, kde jsou…

Ztratí se, dezorientovaní někde v přírodě nebo na procházce. Případně se zraní a nemohou volat o pomoc, v některých případech také uvažují o sebevraždě. Nebo jim někdo ublíží. Případně utíkají před svým životem, problémy, chtějí prostě zmizet. Stovky lidí, které pohřešují jejich přátelé a rodiny, hledají každoročně policisté v Ústeckém kraji. „Ročně pátráme po zhruba třech stovkách pohřešovaných osob, které postrádají jejich blízcí. V drtivé většině dojde k vypátrání osob aniž by na nich byl spáchán trestný čin nebo jiné protiprávní jednání,“ potvrdil šéf pátračů Tomáš Kohout, vedoucí 2. oddělení obecné kriminality v Ústeckém kraji.

Srpen 2020. Policisté pátrali po Janě Paurové ze Slavětína v jejím domě a okolí i sedm let od jejího zmizení. Akci byl přítomen také manžel Pavel Paur.
Policejní tým Tempus hledá Janu Paurovou dál. Doma nebyla už osm let

Najdou se ale také zmizelí, které se nedaří najít dlouhodobě. Nebo nikdy. „Ano, máme i takové případy, kdy se pohřešovaný nevypátrá. Za celý kraj se jedná za posledních deset let o zhruba dvacet lidí,“ pokračoval Kohout. Většinou jde o případy, kdy pohřešovaný chtěl sám utéct a zmizet nebo se mu naopak stalo něco zlého, mohl se stát obětí vraždy nebo třeba únosu.

Takto se už od roku 2013 hledá třeba maminka čtyř dětí ze Slavětína na Lounsku Jana Paurová, která za záhadných okolností zmizela jen den před tím, než měla vypovídat na policii, důvodem bylo manželovo týrání. Ani po osmi letech se ji nepodařilo zatím najít, i když kriminalisté vše znovu a znovu prověřovali. Utekla? Něco se jí stalo? Neví se.

Už čtyři roky také uplynuly od zmizení Míši Muzikářové z Ústí nad Labem. Ani ne třináctiletá dívka se v lednu 2017 chystala do školy, tam už ale nedošla. Policie tehdy podezřívala přítele matky. Ten se ale po výslechu oběsil a nepodařilo se tak už zjistit, jestli jej kriminalisté podezřívali oprávněně. Nenašla se ani ona, ani její tělo. Stejně jako po Paurové po ni policisté dál pátrají.

PRODĚKAN PRO STUDIUM ústecké Pedagogické fakulty Jiří Škoda.
Zmizení Míši Muzikářové po roce: O tragédii už ve třídě nemluvit, radí odborník

Někdy se ale dlouhodobé hledání policistům vyplácí. „Podařilo se nám například najít osobu po více než ročním intenzivním pátrání. Prověřovali jsme několik verzí. Včetně sebevraždy nebo varianty, že se stala obětí násilného trestného činu. Osoba byla nakonec vypátrána v Německu, živá a zdravá. Své zmizení zdůvodnila tím, že chtěla začít nový život,“ uvedl šéf pátračů v Ústeckém kraji.

Nejčastěji ale policisté hledají lidi, kteří se ztratí v přírodě, na vycházce, často jsou dezorientovaní. Nejdůležitější je rychlost, s jakou se začne pátrat a informace. Prověřuje se domov, okolní příroda, postupuje se dál a dál. Pročesává se široké okolí, pomáhají desítky lidí, speciálně vycvičení psi, termovize, vrtulníky. Prověřují se nemocnice, ubytovny, hledají se svědci. Tak se pátrání rozjíždí.

Ale co když už se pátrá dlouho? Policie hledá stále, i po několika letech, i když už ne tak intenzivně. Hledá jinak, už se nepročesávají lesy, ale vyhledávají se spíše informace. Prověřují se nové poznatky, různé informační systémy, opětovně se zveřejní fotografie a případ v médiích. Kriminalisté se zabývají také tipy od veřejnosti. Někdy přijdou od veřejnosti velice cenné poznatky, díky kterým se pohřešovaného podaří vypátrat. Často ale dostávají policisté tipy od různých senzibilů a věštců, které jsou k dalšímu pátrání neupotřebitelné.

„I po několika letech je pátrání aktivní. Osoba je stále vedena v databázi pohřešovaných osob. S novými informacemi se okamžitě pracuje. Provádí se pravidelná revize pátracího spisu, doplňují se poznatky a pracuje se s poznatky od veřejnosti,“ dodal Tomáš Kohout.