Víc pravomocí obvodům a změna statutu města. To je hlavní prioritou koaliční smlouvy mezi ANO 2011, UFO, ODS a PRO Zdraví a Sport. Dohodu už podepsalo 18 zastupitelů budoucí koalice.

Jaká agenda by případně přešla z magistrátu na obvody, zatím není jasné. Smlouva řeší i sociální otázky spojené s bydlením. Ty chce nová koalice řešit například výkupem bytů. Ke „svaté trojici“ koaličních priorit v patří i nový ústecký územní plán.

Jak uvedl lídr vítězného hnutí ANO Petr Nedvědický, kompletní text smlouvy zveřejní spolu s partnery až po pondělním ustavujícím zasedání zastupitelstva. „Složité nebylo ani tak vyjednat jednotlivé priority, ale přístup k jejich řešení,“ řekl s tím, že volební programy měly strany velmi podobné.

Demonstrace nespokojených občanů proti budoucímu primátorovi Petru Nedvědickému kvůli spekulativním nákupu a prodeji pozemků v Krupce.
OBRAZEM: Desítky lidí demonstrovaly proti budoucímu primátorovi Nedvědickému

Jedna z nejvýraznějších postav pravděpodobné budoucí opozice Jan Hrouda(PRO! Ústí) označil přístup k městským obvodům i sociální témata spojená s byty za důležité.

„Bude ale záležet na způsobu provedení, aby to byla dlouhodobá a přínosná řešení. Co se územního plánu, investic a rozvoje města týče, chybí v prioritách koalice dle nás zásadní krok, zřízení kanceláře architektury města,“ poznamenal Hrouda. Kancelář by podle něj měla připravit kvalitní koncepci rozvoje, která Ústí chybí.

Koaliční dohodu už v podstatě podepsali všichni koaliční zastupitelé. Zbývá jen Tomáš Vlach (ANO), který je mimo Ústí z rodinných důvodů a k dispozici bude až v pondělí. Poslední je Lenka Černá (ODS), která dopředu odmítala spojení s UFO.

Lídr hnutí ANO v Ústí Petr Nedvědický.
Za prodej pozemků v Krupce inkasoval budoucí primátor Ústí miliony

„My ji z toho nechceme vynechávat, to by bylo nefér. Je samozřejmě její svobodnou vůlí, zda nakonec podepíše, nebo ne. Necháváme to na ní,“ komentoval to horký kandidát na primátora Nedvědický.

Sama Černá ani jednu z možností nekomentovala a nevyjádřila se ani k textu dokumentu. „Zatím se mnou lídr ANO o možném podepsání či nepodepsání smlouvy nejednal. Vždy jde nakonec především o to, co bude pro město nejlepší,“ řekla.

Městské obvody vnímají hlavní prioritu smlouvy, tedy svou větší nezávislost, pozitivně. Například střekovský radní Jiří Železný uvedl, že sice nezná text, ale povolební vyjednávání na Střekově se vedla kolem tlaku na posílení radnic na obvodech. „Takže my každý krok tímto směrem vítáme,“ sdělil.

Koalice v Ústí začala podepisovat smlouvu
Vláda nad Ústím: Koaliční strany začaly podepisovat smlouvu

Je však stále otázkou, jaký bude mít pondělní ustavující zasedání průběh. „Všechny strany říkaly, že chtějí být konstruktivní opozicí. Ale zdá se mi, že ve světle událostí posledního týdne to bude naopak. Opozice na nás bude dštít hromy a blesky,“ pokračoval Nedvědický.

Reagoval tak na kauzu prodeje svých pozemků v Krupce, na kterých vydělal miliony korun. Považuje ji za dehonestující, jelikož proti němu policie nevznesla žádná obvinění.

„Mrzí mě, že Martin Krsek prohlásil, že jsem Krupku okradl o 42 milionů, to je pomluva. Určitě se mu ale nebudu mstít tím, že bych ho nechal vyhodit z muzea, kde pracuje jako historik. Vážím si jeho odbornosti. Jeho přirozenost je ale chování inkvizitora,“ myslí si.

Podle Krska se však Nedvědický staví do role oběti. „Obětí jsou ale voliči ANO, potažmo Ústí, protože do voleb veřejnost neznala Nedvědického spekulaci s pozemky. A jestli ji teď označuje za bezproblémovou, bude tolerovat podobné i jako primátor? To vyvolává pochybnosti o vhodnosti jeho kandidatury,“ dodal zastupitel.

Starosta Chabařovic Josef Kusebauch.
V Chabařovicích usedne do křesla v radě komunista