Hnutí PRO! Kraj, které v Ústeckém kraji sdružuje několik politických stran a nezávislé kandidáty, změní název. Nově se bude jmenovat PRO! Ústecký kraj. Pod dosavadní značkou hnutí totiž začala vystupovat politická strana B10.cz, která působila především v Bílině na Teplicku. Ta si před několika týdny zaregistrovala značku ProKraj.

Nejmenší subjekt

Původní B10 byla součástí PRO! Kraj od jeho počátků před více než třemi lety. „Byl to nejmenší subjekt, ještě před pár měsíci měli jen tři členy. Strana porušila pravidla, dokonce etický kodex, proto jsme s ní už nepočítali do dalšího dění v našem projektu," řekl manažer PRO! Kraj Leo Steiner.

B10, která se přejmenovala na ProKraj bez vykřičníku, před několika týdny změnila stanovy, všichni dosavadní členové ji opustili a přišli noví. Podle rejstříku ministerstva vnitra je nově její předsedkyní advokátka Oksana Yurina působící v Praze. Podle Jiřího Řeháka z hnutí PRO! Kraj chce subjekt s novým názvem vstoupit do nadcházejících krajských voleb.

Jak uvedl Steiner, strana zablokovala transparentní účet Hnutí PRO! Kraj, na kterém je asi 260 tisíc korun. „Peníze si stáhli a tvrdí, že jsou to peníze, které mají dostat za mandáty v krajském zastupitelstvu ještě do konce volebního období," vysvětlil Steiner.

PRO! Kraj podá žalobu

PRO! Kraj, které má v krajském zastupitelstvu šest křesel, podá žalobu. Chce, aby soud nový název ProKraj zrušil, bude se také dožadovat finančního vyrovnání.

Hnutí PRO! Kraj se dosud jako strana nebo hnutí u ministerstva vnitra neregistrovalo. Nyní však dokončuje sběr tisíce podpisů, které jsou podle zákona k registraci nutné. Nový subjekt se má jmenovat PRO! Ústecký kraj. „Počítáme s brzkou registrací," dodal Jiří Řehák z hnutí PRO! Kraj.