Má tisíce fanoušků, odehrál stovky zápasů, přesto ho trápí jeden zásadní problém. Peníze.

Ústecký hokejový klub HC Slovan zřejmě přijde o významné příjmy, které do něj pumpoval jeho hlavní sponzor Palírna U Zeleného stromu. Likérka totiž ohlásila, že z hokejového klubu odchází.

„Naše dlouhodobá strategie nepočítá s majetkovou angažovaností v oblastech mimo vlastní obor podnikání. Do hokeje jsme majetkově vstoupili v době, kdy skončil v insolvenci, a tato naše krátkodobá ‚mise‘ byla jen z důvodu zachování tohoto jedinečného sportu v Ústí,“ uvedl generální ředitel firmy Pavel Kadlec.

Ilustrační foto.
Odkup akcií hokeje smetli ústečtí zastupitelé ze stolu

Likérka prý ústecký sport hodlá podporovat i nadále, nikoliv však už jako vlastník klubu.

JEN REKLAMNÍ PARTNER

„Budeme pouze reklamní či sponzorští partneři. Proto jsme již delší dobu nabízeli k odprodeji svůj podíl v ústeckém hokeji, a to i městu. V současnosti došlo k dohodě o převodu našeho obchodního podílu v klubu na jeho ostatní společníky,“ podotkl Kadlec.

Hokejový klub má roční rozpočet mezi 16 až 17 miliony korun. Z toho 3 miliony korun dávala podle náměstka primátorky Jiřího Madara (UFO) právě likérka.

„Na letošní rok jim dala pouze 600 tisíc. Klub proto snížil platy hráčům, trenérům a sehnal si nového sponzora, který dal jeden milion. Tím by mělo dojít alespoň k částečnému pokrytí nákladů,“ řekl na posledním zasedání zastupitelstva Madar.

Novým sponzorem se nedávno stala švýcarská společnost Glencore, která působí v areálu bývalé Setuzy. Zda právě výrobce olejů dává do hokeje avizovaný milion, není zřejmé.

„Konkrétní čísla kvůli klauzuli o mlčenlivosti uvádět nemohu, ale troufám si říct, že jde o významnou částku v rozpočtu HC Slovan,“ nastínila personální ředitelka společnosti Glencore Aneta Martišková. Smlouvu s hokejem uzavřel Glencore na dvě sezony.

Podle ekonomického jednatele klubu Jiřího Zdvořáčka ovšem Palírna stále zůstává hlavním sponzorem hokeje. „Suma 600 tisíc je částka doposud zaplacená. Celková částka od Palírny v letošní sezoně je obchodním tajemstvím. Stejně tak nebudeme zveřejňovat částky dalších sponzorů,“ uvedl Zdvořáček.

Tisková konference HC Slovan Ústí nad Labem
Hokejisté chtějí umazat poslední část dluhu a hrát play-off

Na další významnou sumu se teď čeká i ze strany samotného města. Zastupitelé totiž v září odklepli záměr navýšit dotaci do hokeje o 1,5 milionu korun. Konečné slovo budou mít zastupitelé v prosinci.

PODPORA NAD LIMIT

V lednu do hokejového klubu napumpovali 4,6 milionu korun. Zachránili ho tak od zániku. Zároveň ho tím ale vystavili hrozbě, že peníze bude muset vrátit. Stačí, aby schválené dotace vyhodnotila Evropská komise jako porušení nedovolené veřejné podpory nad tzv. limit de minimis.

Toto pravidlo říká, že jeden příjemce (například sportovní klub) může získat maximálně 200 tisíc eur během tří let. Právě hokejový i fotbalový klub v Ústí už tuto hranici překročily.

„Obávám se, že se bude opakovat situace z minulého roku, kdy kluby přišly s argumentací, že jsme jim v programu přislíbili konkrétní částky, a ony tak už s penězi počítají ve svých rozpočtech. Když ale nemáme otázku veřejné podpory vyřešenou, nemohu žádné částky slibovat,“ uvedl zastupitel David Daduč (nezařazení).

„Na základě zkušeností dalších měst jsme v de minimis ošetřili dvě výjimky ze čtyř a tvrdíme, že toto nás od sankcí ochrání,“ reagoval Madar. Jednou z nich je například to, že kluby nebudou nakupovat ani prodávat hráče v rámci členských států EU.

Jaroslav Roubík.
Rekord z Ústí! Roubík překonal 1000 bodů v první hokejové lize