Na pořadu dne nejsou výhry a postupy, ale přechod od zadlužené organizace k zdravě fungující. Za tímto cílem stojí utvořené trio ve složení Pavel Šíma, Miroslav Kanis a Lukáš Vobecký, který je předsedou spolku.

Aktuální fakta? Na severu Čech se v nové sezoně bude hrát dál druhá liga, ovšem vedení se nyní musí popasovat s dluhy ve výši 2,8 milionu korun. Jde o neuhrazené výplaty hráčům a realizačnímu týmu, klub má i pohledávky směrem ke svazu. Všechny dluhy “nasekali“ předchozí šéfové.

Cestovní pas a eura, ilustrační snímek.
V červnu budou mít na oddělení dokladů v Ústí nad Labem déle otevřeno

Hlavní mužstvo výše zmíněné trio převzalo po Mikaelu Agateljanovi. Již bývalý majitel s arménskými kořeny u vesla vydržel půl roku.

Ještě v nedávném rozhovoru pro Ústecký deník přitom Agateljan tvrdil, že neodejde, dříve dokonce mluvil o odkoupení licence na první ligu, kterou Ústí hrálo vyjma jedné extraligové sezony přes dvacet let. Situaci ale podcenil, krátkou anabázi ve Slovanu nakonec označil za životní chybu.

„Když do toho Mikael Agateljan tehdy šel, tušil jsem, že nepůjde o to pravé ořechové,“ vrátil se k poslednímu období hokejový expert a bývalý hráč Slovanu Milan Antoš. Ústecký hokej dle svých slov neustále sleduje, v minulé sezoně zavítal na zápas i osobně.

Do Brné připlulo molo, které bude za pár měsíců sloužit jako veřejné přístaviště pro malá plavidla.
OBRAZEM: Molo v Brné pojme 12 lodí, transport trval několik hodin

Nové vedení Antoš nezná. Zdaleka není jediný. Tak tedy popořadě. Lukáš Vobecký je Ústečan, v minulosti působil jako manažer u futsalu, konkrétně v Combixu Ústí nad Labem a v ligovém Gardenline Litoměřice. V poslední době se angažoval ve fotbalových Neštěmicích v krajském přeboru.

Pavel Šíma je kameramanem České televize, rovněž jde o Ústečana. Šíma v minulosti ve větší míře Slovan finančně podporoval, s Vobeckým mají pod palcem právě ekonomickou stránku.

Miroslav Kanis působil v hokeji v Bílině, trénoval v Ústí, je sportovním manažerem. Realizační tým A-týmu již je utvořený, na střídačce bude duo Jaroslav Roubík a Milan Buďa, pro fanoušky téměř modly z minulosti. Oba žlutomodrý dres oblékali v zářivějších dobách.

S aktuálním hráčským kádrem údajně bylo prostřednictvím Kanise mluveno, působení v Ústí drtivá většina kádru přislíbila. „Samozřejmě za podmínek, které jsme dohodli,“ prozradil Vobecký.

HC Slovan Ústí nad Labem ilustrační
Klinická smrt, Růžička, dluhy i pár hřejivých chvil. Šílený rok Slovanu v kostce

Utvořená trojice je momentálně jedinou skupinou, která chce dospělý hokej v krajské metropoli provozovat. Prvotním cílem je dle Vobeckého urovnání finanční stránky, v silách spolku prý je sehnat menší partnery a Slovan dostat z klinické smrti.

„O milionových příspěvcích řeč být nemůže. Stejně tak o postupech. Nemáme kouzelný proutek. Je to v totální žumpě. Jsme ale na jedné lodi s mládeží. Jde o poslední šanci,“ uvedl jasně Vobecký.

Mikael Agateljan v rozhovoru vypráví, jaká by měla být budoucnost dospělého hokeje v Ústí nad Labem.
Agateljan se loučí. Slovan byla moje životní chyba, přiznal. Co dluhy?

Setrvání “áčka“ bylo nutné i z pohledu mládeže. „Ukončení činnosti by mělo pro mládež fatální následky. Propojení tam být zkrátka musí, proto jsme vstup kluků do klubu uvítali,“ vysvětlil Deníku za mládežnické kategorie Vladimír Evan. Držitelem druholigové licence pro dospělé je právě mládež.

Podle řady fanoušků, kterých během sezony na domácí duel dorazilo několikrát i přes tisíc, vlastně nové vedení dospělého hokeje nemá co zkazit. Naopak, může jen získat.

„Já ty kluky musím pochválit, že do toho vůbec šli, ale zároveň říkám, že hokej se bez peněz prostě dělat nedá. Je zapotřebí, aby to v Ústí dělali lidé, kteří mají mozek, kteří umí na kalkulačce jedna plus jedna,“ řekl k situaci expert Milan Antoš s dovětkem, že není ostudou začít znovu a od nuly: „V zahraničí jde o běžnou věc.“

Ústecká univerzita byla místem taktického cvičení „AMOK,“ které má všechny připravit na případný útok ozbrojených pachatelů.
Ústecká univerzita v obležení: Přes sto policistů a střelci. Studenti měli volno

Turbulentní situaci v seniorském Slovanu sleduje také město Ústí nad Labem, magistrát patří k nejhlavnějším podporovatelům obou subjektů, mládeže i dospělých.

„Ústecký hokej by si zasloužil restart, jako se to v nedávné době povedlo Chomutovu. Svým způsobem jsem doufal, že to nové vedení s panem Agateljanem pochopilo. Udělali jsme výjimku z koncepce a alespoň nějakou částkou podpořili dospělý hokej,“ okomentoval věc radní pro sport Jiří Horák s tím, že pomoc město poskytlo i fotbalu. „Fotbal jde nahoru a já nemám pochybnosti, že je otázka času, kdy postoupí. Hokej je opět v klinické smrti,“ srovnal Horák oba sporty.

Stanovisko k novému vedení má zatím město neutrální. „Avizoval jsem, že my jako město budeme respektovat jakékoliv vedení hokeje, když bude plnit naše dotační podmínky. Pánové Vobecký, Šíma a Kanis mají teď těžký úkol a já jim držím palce, ale pořád zde město u dospělého hokeje funguje pouze jako sponzor. Uvidíme, já vždy čekám na činy, nikoliv na slova,“ uzavřel radní.

Mohlo by vás zajímat: Kudy kam po nových linkách MHD v Ústí? Připravili jsme přehledný seznam

Zdroj: Deník/Jan Pechánek