Čtyři nové případy nákazy novým typem koronaviru evidují v ústeckém okrese krajští hygienici. Ti zároveň od pátku 24. července vyhlásili nová bezpečnostní opatření, která by měla šíření nemoci omezit. Roušky si lidé musí nasadit v lékárnách, zdravotnických ambulancích a dalších zařízeních i tam, kde poskytují pobytové sociální služby.

Informaci potvrdila ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. „Nakazili se sportovci ve věku starších žáků a dorostenců, kteří se zúčastnili hokejového soustředění,“ uvedla. Hygienici přitom do čtvrtečního večera evidovali za poslední dobu pouze jediného nemocného. „Všichni nově nemocní mají nařízenou karanténu, všichni mají zároveň kolem šedesáti kontaktů, které musíme vyšetřit,“ poznamenala Šimůnková.

V celém kraji se po pěti, šesti týdnech zklidnění objevilo dvacet případů onemocnění během jediného týdne, nejvíc v Děčíně a Mostě. „Za nejrizikovější bych označila čekárny u lékaře. V MHD jsme zatím nošení roušek nenařizovali, protože v těchto vedrech by se lidem mohlo udělat nevolno. Pokud by se situace zhoršila, museli bychom k tomu přistoupit také,“ varovala šéfka krajské hygieny.

Ondřej Buchtela.
Smutná zpráva. Hokejista Buchtela prohrál svůj boj s rakovinou

Roušku si musíme nasadit nejen v čekárnách na poliklinikách nebo v nemocnici, ale například i při vstupu do čekáren odběrových míst krve a krevní plazmy. V domovech seniorů platí příkaz nosit roušku nepřetržitě. 

Jak vysvětlil ředitel Tomáš Kříž z domova seniorů ve Velkém Březně, pečovatelky musí mít od února roušku vždy, když jsou u klientů nebo jim jsou nablízku. „Jinak si je v tomhle vedru mohou v kanceláři sundat. Problém je, že tu mám několik laryngitid. Domníváme se, že je to kvůli tomu, že se bacil z roušky vrací zpět do těla nositele,“ popsal.

Senioři samotní podle hygieniků nemusí mít roušku ve svém pokoji, bytě, ale pokud jdou někam do společných prostor, už ji mít musí. Opatření s hygieniky projednala v mimořádném termínu i Bezpečnostní rada Ústeckého kraje. „Ztotožnila se s jejich argumenty,“ potvrdil mluvčí hejtmanství Martin Volf.

Ilustrační foto.
Roušky opět povinné! Zatím u lékařů, v lékárnách a při návštěvách domovů

Kdy pandemie koronaviru skončí, není jasné. Hygienici kladou nemocným na srdce, aby zůstávali na lůžku v klidovém režimu. Včetně těch, kdo nemají příznaky onemocnění. „Tělo potřebuje na zvládnutí nákazy klid. Měli jsme případ pacientky, která byla pozitivní několik týdnů. Ptala se, kde všude a co všechno má tedy ještě v domě vyčistit, aby se toho zbavila. Řekli jsme jí, ať nic neuklízí a jen leží. Shodou okolností byla týden nato zdravá,“ dodala ředitelka Šimůnková.