Čtěte také: Novým předsedou ústecké ODS se stal Holeček!

Zpočátku vaše volba vypadala dost dramaticky a někteří straníci prorokovali těžký boj mezi vámi a vašimi oponenty, jaké jste měl pocity?
Byla to pro mě nová zkušenost, doteď jsem se účastnil jen volby na člena rady místního sdružení. Byl jsem nervózní, na druhou stranu jsem ale celou dobu věřil, že ústecká ODS pochopila, že je nutná změna. To byl motor, který mě hnal dál. Šel jsem do otevřeného boje s kvalitními protikandidáty. Nikdo asi nečekal, že vyhraju hned v prvním kole, navíc s tak velkou převahou. To překvapilo i mně. A děkuju všem, kteří mi svůj hlas dali. Je to pro mě velký závazek a zároveň potvrzení toho, že moje vize byla je správná.

Možná si to nechcete připustit, ale jak jste vybíhal ze sálu „pro kafčo", vypadal jste velmi nervózně, byly běhy k baru spíš pro uklidnění?
Nervózní jsem samozřejmě byl. Ale řekl bych, že zdravě nervózní a zároveň plný očekávání. Takže ano, občas jsem potřeboval vyběhnout a nadýchat se čerstvého vzduchu.

Pak přišlo sčítání: 43:2:20, co vás v tu chvíli napadlo?
Obrovské překvapení. To byl první pocit. Takové vítězství jsem skutečně nečekal. A samozřejmě radost. Radost z toho, že ODS chce změnu a dala to mým zvolením zcela jasně najevo. Zároveň je to obrovský závazek. Čeká nás teď spousta práce, abychom Ústečákům dokázali, že jsme strana, která jim má co nabídnout, že budeme pracovat pro ně.

Mnozí vnímají vaše vítězství jako vítězství rozumu, ale jiní a těch je hodně málo, tvrdí, že jste si ve skutečnosti obstaral posvěcení jakýchsi „starých struktur", co říkáte na tohle?
Kandidoval jsem proto, že jsem přesvědčený, že ODS v Ústí nad Labem má potenciál, ale potřebuje změnu. S tím jsem do toho boje šel. Nestojí za mnou žádné „staré struktury", žádná stavební lobby. Jsem vysokoškolský pedagog, nemám podnikatelské zázemí. Poslední týdny jsem objížděl místní sněmy, tam, kde se nesešel sněm, jsem jednal se členy místních sdružení. Vysvětloval jsem jim svou vizi, často jsem odpovídal i na nepříjemné dotazy. Ale moje podpora vznikala takto. Z komunikace s členskou základnou.

Někdo napsal na web Deníku do diskuse, že s tou pracovní morálkou na té UJEP dlouho nebudete, co vy na to?
Anonymní diskuse pod novinovými články jsou sice nadmíru demokratické, na druhou stranu se vždycky najde někdo, kdo na vás bude plivat, aniž by vás třeba znal. Moje působení na UJEP neprovázel nikdy žádný problém. Svojí práci se věnuji naplno a to, že jsem stal předsedou oblastní rady, na tom nic nemění. Moje politické působení nebude mít na mou práci žádný vliv.

Co byste jako nový oblastní předseda ODS chtěl udělat jako první?
Hned na pátek 22. února jsem svolal mimořádné zasedání oblastní rady. Chci co nejdříve rozjet práci komisí ODS. Každý z nás, kdo v radě zasednul, bude mít na starost konkrétní oblast, na které bude pracovat, protože každý z nás rozumí jinému odvětví. Jsme opoziční stranou, ale chceme být konstruktivní opozicí. To znamená, že nebudeme jen kritizovat, ale budeme přicházet i s vlastními řešeními. Ústí nad Labem pálí spousta problémů, které vedení města neřeší. My ta řešení chceme najít a nabídnout.

Kam by podle Vás měla toto organizace ODS směřovat?
ODS je pravicová konzervativní strana a tak se musí profilovat. Nikdo z nás nebude Ústečákům slibovat pastelkovné jen proto, aby získal laciné volební body. ODS si zaslouží, aby se vrátila do pozice nejsilnější pravicové strany. Má tradici, má osobnosti, které ji můžou vést a reprezentovat. A hlavně má jasně čitelný pravicový program. My nejsme účelově založený subjekt jako ústecká TOP09. U nás se nikdy nedočkáte toho, že bychom spoléhali na komunisty.

Dobře, dobře, to jsou všechno účelové propagandistické řeči a čas proslovů už dávno skončil, neřeknete nám spíš něco konkrétního o směřování ústecké ODS?
Náš směr je jasný, chceme oslovit veřejnost kvalitním programem, který pro ně prosadí kvalitní lidé. A první téma, kterému se já osobně chci věnovat, je sociální oblast. V téhle sféře vedení města naprosto selhává. A nejen v té. Současná koalice udělala kobercové nálety na magistrát a příspěvkové organizace. Zbavila se kvalitních úředníků a manažerů, kteří svojí práci rozuměli je proto, že podle jejího názoru byli spjatí s ODS. Byť to tak ve většině případů nebylo. Ale co je hlavní, za tyto lidi nemá kvalitní náhradu. Proto je teď v dopravním podniku tak napjatá atmosféra, proto v městském muzeu zavládla panika.

To říká člověk, co prý je sám jako neřízená střela a jehož měly nahoru dostat „staré struktury", aby umlčely jeho věčné „remcání"?
Slyšel jsem spoustu označení, včetně rebela a neřízené střely. Dlouho jsem kritizoval ústeckou ODS, dlouho jsem byl za černou ovci. Všechno jsem to ale dělal proto, že jsem chtěl poukázat na to, co je v ústecké ODS špatně, že je potřeba změna. A ta teď nastala. Za mimořádně důležité považuju komunikaci v rámci členské základny. Chci spolupracovat se všemi, včetně těch, kteří tvrdí, že za mnou stojí „staré struktury", včetně těch, kteří dali svůj hlas mým protikandidátům. Chci mluvit s každým členem ODS, pokud o to bude stát. Protože já o to stojím. ODS není strana jednoho člověka, který by prosazoval jen sám sebe a svoje názory. Máme členskou základnu, máme oblastní radu. Pokud se budeme v názorech lišit, budeme hledat kompromisy a já nemám problém přiznat, že se můžu mýlit a ustoupit.

Jak byste tedy chtěl vylepšit pošramocenou pověst ústecké ODS?
Máte pravdu v tom, že ODS je vnímána velmi negativně, často dokonce jako strůjce všeho zla, které se tady odehrávalo posledních dvacet let. Vím, že ODS dělala chyby a umím je pojmenovat. Ale uvědomme si, že ODS tady nikdy nevládla sama, vždycky měla koaličního partnera. Takže pokud dnes od některých zastupitelů, kteří převlékají stranické kabáty tak, jak se jim to zrovna hodí, slyšíme, že ODS zadlužila město, tak já se ptám, proč oni sami tehdy zvedli ruku pro úvěr od Evropské investiční banky.

To už tu také bylo, před Vámi to říkali i jiní, spíš nám vysvětlete, co by měla ODS změnit, aby nebyla takto vnímána veřejností?
ODS musí zlepšit komunikaci nejen uvnitř strany, ale i na veřejnost. Musíme Ústečákům vysvětlit, že některé věci byly nutné a muselo se na ně půjčit. A musíme je přesvědčit, že máme dost kvalitních lidí, kteří budou pracovat pro ně. ODS se nikdy nebude před veřejností schovávat jako pan primátor Mandík, nikdy nebude sociální oblast řešit záplatováním jako paní náměstkyně Kailová a nikdy se nebude profilovat jako odborník na všechno, který ovšem nerozumí téměř ničemu, jako pan náměstek Boček.

Blíží se komunální a parlamentní volby, chystáte se kandidovat na čelních místech kandidátky?
Parlamentní volby budou nejpíš až za více než rok, ty komunální za půldruhého roku. Rozhodně nemám ambice usednout do poslanecké sněmovny. Myslím si, že v ODS je spousta silných a kvalitních lidí se zkušenostmi. A ti by to měli být. Můj cíl je zlepšit tohle město. Ústí mi přirostlo k srdci a neumím se smířit s tím, jak nekoncepčně je teď vedené, že do jeho chodu mluví komunisti, proti kterým celý život bojuju. O složení kandidátek se rozhoduje v primárkách a pokud mi členská základna dá za rok důvěru a stanu se volebním lídrem, rád tuhle zodpovědnost přijmu.