„Snad dvacet let se to tady snažíme zachránit pro budoucí generace. Jde to pomalu, nejsme milionáři, ale tohle místo má svou historii i umělecké kouzlo. Kolem roku 1587 tu prý stála velká tvrz, později pivovar, který byl v roce 1911 přestaven na hospodářské stavení.

Jedním z majitelů byl i Bedřich z Bílé, kterého 21. června 1621 na Staroměstském náměstí v Praze popravili společně s dalšími českými pány. Nikdo by dnes nevěřil, v jakém stavu areál byl v roce 1993, kdy jsme to kupovali. Místo rybníku ubohá strouha, polámané střechy, nepořádek připomínající divokou skládku, ohořelé zdi po cvičení hasičů," popisuje Zdeňka Holíková.

Místo pro umělce dokázala vytvořit z ruiny rodina Holíkova v Řehlovicích.A dnes? Na vstupní zdi návštěvníky vítá nápis Kulturní centrum Řehlovice. „To heslo se snažíme naplnit činy. Vznikl zde specifický ateliér pro malíře a sochaře, letní kuchyně, bylinná zahrada, výstavní síň, místo pro přednášky a sympozia, autorská čtení," popisuje pan Holík.

Akce pro umělce vymýšlí jejich dcera Lenka. Ostatně právě zahájila 16. Česko německý kulturní branč. Hosté se navzájem poznávají ve velkém společenském sále, který vznikl z bývalých stájí. Po chvilce se všichni tlačí do další haly s klenutým stropem, kde je výstava užitkové keramiky, na stojanech jsou autorské plakáty. Přátelskou atmosféru podporují zpěvem a hrou na kytaru dva mladí hudebníci z Německa. Sara-Marie Plekat přijela z Berlína a Jonas Wonsak z Velbertu. Kolem nich se vytváří hrozen vděčných posluchačů, všichni si to užívají.

Místo pro umělce dokázala vytvořit z ruiny rodina Holíkova v Řehlovicích.„Podobných projektů tu už byla celá řada. Dokonce sem přijel jednou i bývalý ministr kultury Pavel Dostál, aby nás pozdravil. Kníže Karel Schwarzenberg obdivoval ucelenost areálu i náročnou práci sochařů. Vystudovala jsem uměleckou školu u sousedů, proto ty mezinárodní vazby," vysvětluje Lenka Holíková. Letošní setkání designerů nazvané „ řehsign 2014" končí, ale výstavu můžete vidět na statku ještě příští víkend.

A nejen to. „Víte, co je to špejchar? Jak vypadá vázaná střecha ze stoletých trámů? Poznáte původní kamennou podlahu? Už jste viděl pec na pizzu? Tady to máte všechno pohromadě. V létě je tu krásně a hodně mladých lidí přijíždí i z Německa. Dokonce tu měli jednou soustředění mladí hokejisté z Drážďan," říká pan Holík a dodává: „Tady je práce na dalších padesát let pro několik stavebních firem, ale to bychom museli vyhrát ve sportce."

Místo pro umělce dokázala vytvořit z ruiny rodina Holíkova v Řehlovicích.