Reportér Deníku vyzkoušel hospodský kvíz ve středu večer v Krušnohorské restauraci ve Všebořicích. Neuspěl, tým, jehož byl součástí, skončil daleko za branami prvních třech míst. Pohodovou soutěžní atmosféru si ale navzdory leckdy zoufalým pohledům a bezednému přemýšlení pochvalovali všichni přítomní.

„Máme v týmu nové tváře, tak jsme sami zvědaví, jak si povedeme. Je to fajn možnost, jak zapátrat v paměti a něco se i dozvědět,“ řekl na místě šestičlenný tým prostřednictvím soutěžící Adély. Na kvíz s partou chodí pravidelně.

Kde se v Ústí hospodské kvízy pravidelně konají?
Pondělí, 19.00: Pivovarská šenkovna
Pondělí, 19.00: Srdcovka Ústí
Úterý, 19.00: Grill&Pub
Středa, 18.30: Klubovna TJ Mojžíř
Středa, 19.00: Krušnohorská restaurace
Čtvrtek, 19.00: Tyršovka

Hospodský kvíz je týmová vědomostní soutěž probíhající v hospodách, restauracích, barech či kulturních zařízeních. Koná se pravidelně většinou na týdenní bázi ve večerních hodinách. Kvíz je tvořen otázkami z různých oborů lidské činnosti od historie, zeměpisu, filmu, hudby, kultury či přírodních věd až po logické hádanky, hry se slovy a další tvořivá témata. Soutěžící hrají v týmech proti sobě. Celým večerem provádí moderátor, který čte otázky a opravuje odpovědi.

Natěšených skupin přátel bylo ve středu v Krušnohorské restauraci daleko více. Rozsah otázek byl obrovský, pokud nejste chodící encyklopedie, řada dotazů vám jednoduše dá zabrat. K triumfu musíte mít i notnou dávku štěstí. Hledat informace v telefonu je striktně zakázáno, kdo tak učiní, ve hře automaticky končí.

Paneláky u ústeckého Hraničáře.
Vzniká v centru Ústí nové ghetto? Stížností na paneláky u Hraničáře přibývá

„Je to forma zábavy, kterou Češi v poslední době objevují ve velkém. Nejsme ve škole, ale v hospodě, kde po boku kamarádů můžete pít takzvaně s rozumem a ještě se u toho něco dozvědět,“ představil nevšední nápad moderátor. Od každého z účastníků v závěru kvízu vybral 100 korun, což ovšem avizoval už na začátku.

„Je to i trochu show. Občas přidám nějaký vtípek, rád okomentuji někdy opravdu vtipné odpovědi, lidé se prostě chtějí bavit,“ dodal moderátor.

Historie hospodského kvízu
Pub Quiz se začal hrát ve Velké Británii v 70. letech 20. století. Cílem bylo vytvořit lidem zábavu při pravidelných návštěvách restauračních zařízení, hlavně ve dnech s nižší návštěvností a současně nenákladné uvedení na trh. Odtud se dostal v různých variantách do mnoha zemí světa a později také do České republiky. Zdroj: wikipedie

Během večera týmy sbírají body za správné odpovědi, jež se zapisují na papír. Po každém kole je moderátor vyhodnotí, prozradí správné odpovědi a seznámí soutěžící s aktuálním pořadím. První tři týmy na konci obdrží ceny, třeba poukaz na úhradu lístku v daném restauračním zařízení.

Pětikolová soutěž tentokrát zahrnovala témata od obyčejné soli přes moderní kinematografii a aktuální dění až po dotazy týkající se socialistické éry. Některé dotazy jsme pro vás dali dohromady i zde – najdete je na konci článku.

Asi nejtěžším úkolem především pro mladou generaci bylo ve středu doplnit část textu slibu Jisker, tedy organizace patřící mezi pionýrské složky v socialistickém Československu. Co na první dobrou dali padesátníci, mladí zkrátka nezvládli. Jen dodejme, že celý text onoho slibu zní: „Slibuji dnes přede všemi, jako jiskra jasná, chci žít pro svou krásnou zemi, aby byla šťastná.“

Nejničivější bombardování zažilo Ústí nad Labem 19. dubna 1945.
Před 79 lety Ústí nad Labem zažilo nejničivější válečný nálet

Nejznámějším poskytovatelem nápaditého projektu je spolek s příznačným názvem Hospodský kvíz. V Ústí nad Labem provozuje kvíz ve čtyřech restauracích – Srdcovka, Grill&Pub, Tyršovka a Krušnohorská restaurace. Kvíz se ale čas od času koná třeba i v Povrlech či v Dolních Zálezlech a jeho provozovatelem může být v podstatě kdokoliv. Na kvíz lze zajít každé pondělí i do Šenkovny, nebo do klubovny TJ Mojžíř. Za těmito kvízy stojí nakviz.cz.

Na celorepublikové scéně pak lze absolvovat i mistrovství České republiky. To letošní se uskuteční v polovině července v Pardubicích.

Vybrané otázky ze středy 17. dubna:
Jak se jmenovalo vlastní povolení k vycestování do většiny států světa v socialistickém Československu?
Správná odpověď: Výjezdní doložka.
Jak se jmenuje kamenná sůl historicky hlavně těžená v pákistánském Pandžábu, ale dnes i v jiných zemích, například v Jižní Americe?
Správná odpověď: Himalájská sůl.
Jak se jmenuje seriál z roku 2022, který obdržel Českého lva za nejlepší televizní seriál?
Správná odpověď: Devadesátky.
Ze kterého kontinentu bylo nejvíce viditelné zatmění slunce ze dne 8. dubna 2024?
Správná odpověď: Severní Amerika.
Jak se jmenuje invazivní druh sršně, který se projevuje jako velký škůdce v plenění včelích úlů? Přítomnost takové sršně eviduje už i Česká republika.
Správná odpověď: Sršeň asijská.

Mohlo by vás zajímat: Když řidiči pláčou. Tohle je TOP 5 nejhorších silnic v Ústí. Přidáte nějakou?

Zdroj: Deník/Jan Pechánek