Kvůli plošnému zákazu kouření můžeme přijít o peníze. Z toho mají obavy hospodští a restauratéři na Ústecku. Hlavně v menších obcích a na vesnicích. Stejně tak na něj žehrají ti, kteří už roky mají ve svém podniku nekuřácké prostory. Zákaz kouření ovšem rozděluje i řadové Ústečany.

Podle Víta Kuglera, majitele Penzionu U Zeleného stromu v Telnici, má z poklesu zisků nejspíš obavy každý hospodský. „Jak hodně se to podepíše na tržbách, nevím. Určitě to nebudu muset zavřít. Lidi budou do hospody chodit vždycky. Akorát budou muset kouřit venku," poznamenal.

Tomáš Pernekr provozuje už několik let nekuřáckou restauraci v Zubrnicích. „Zákaz kouření vidím jako problematický, hlavně na vesnici. Logiku to má určitě v čase oběda od jedenácti do dvou hodin odpoledne. Ale zakazovat to chlapům večer, když přijdou z pole, to je hloupost. To i u mne si mohou u piva zapálit," poznamenal Pernekr.

U kafe problém

Naopak, ve městě zákaz kouření rozčiluje restauratéry, kteří mají oddělené místnosti pro nekuřáky.

„Vláda to měla nechat, ať si lidé vyberou, kam si sednou. Všichni by byli spokojení. K pivu, kávě, nebo vínu patří doutníček, dýmka, nebo cigareta. U nás máme 70 míst nekuřáckých a dvacet čistě kuřáckých. Jedna místnost je úplně nekuřácká, v ostatních kouření povoluji během akcí," přiblížil Vlastimil Žáček, šéf Hospůdky U Lípy na Střekově.

Naopak, z poklesu tržeb nemá obavy Josef Janeček, který v krajském městě provozuje pět restaurací. „Mně zákaz kouření nevadí, jsem nekuřák. Největší problém podle mne bude v kavárnách. K pivu cigareta není třeba, ale u kafe je to už horší," myslí si.

Prý nezná trendy. ale domnívá se, že „kuřácká prohibice" na zisky hospod nebude mít velký vliv. „Oni lidi stejně pijí méně než dřív," řekl Josef Janeček.

Možnost volby

Zákaz kouření názorově rozděluje celé Ústecko. Lidé se o něm dohadují například na sociálních sítích. Jedni jásají a upozorňují na škodlivost kouření, druzí jej považují za zcela nedemokratický.

Například Patrik Schwarzinger na Facebooku napsal, že škodlivost kouření je dostatečně známá. „Kdo kouří, tak kouří s vědomím, že je to špatně, ale má možnost výběru. Proto říkám, že to vysílá signál, že můžeme v klidu omezovat někomu svobodu, právo volby, právo na svobodu podnikání a tak dál. Kuřák nikoho neomezuje. Nekuřák má vždy možnost volby jít do nekuřáckého," upozornil.