V rámci pětidenní návštěvy Ústeckého kraje si běloruští politici a manažeři prohlédli Kliniku urologie a robotické chirurgie a její Centrum robotické chirurgie (CRCH), jejíž školicí centrum vzdělává odborníky pro střední a východní Evropu.

SLEDOVALI PRŮBĚH ROBOTICKÉ OPERACE

Hostům představil zdravotnické pracoviště přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie ústecké Masarykovy nemocnice Jan Schraml. Měli možnost sledovat průběh robotické operace na velkoplošné projekci a vyzkoušet si práci na robotickém simulátoru.

„Důležitou oblastí spolupráce mezi Mogilevskou oblastí a Ústeckým krajem, kterou jsme zahájili před dvěma lety, je zdravotnictví. Proto je součástí našeho programu návštěva zdravotnických zařízení pro získání širšího pohledu na možnosti další kooperace obou regionů v této sféře," vysvětlil Viktor Vladimirovich Nekrashevich, místopředseda oblastního výkonného výboru Mogilevské oblasti a vedoucí běloruské delegace.

„Spolupráce směrem na východ si velmi vážíme a vzhledem k tomu, že v Krajské zdravotní máme školicí centrum robotické chirurgie pro střední a východní Evropu, rádi bychom ji rozvíjeli. Vzdělávání lékařů je důležitou součástí naší práce," zdůraznil generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

INVESTIČNÍ FÓRUM PROBĚHNE V BĚLORUSKU

CRCH disponuje od května 2015 novým dvoukonzolovým robotickým systémem da Vinci Xi. „Tuto nejmodernější verzi systému lékaři využívají při urologických, chirurgických, ORL a gynekologických operacích," uvedl ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice Josef Liehne.

Vedení Krajské zdravotní a přednosta kliniky na konci návštěvy převzali pozvánku na mezinárodní investiční fórum pro účastníky ze 40 zemí světa, které se uskuteční ve dnech 4. a 5. listopadu 2016 v běloruském Mogilevě, s nabídkou možnosti široké prezentace Krajské zdravotní a ústeckého CRCH.