Sotva skončila platnost covidových omezení, musí se provozovatelé hotelů, penzionů a kempů v kraji popasovat s vyšší inflací a zdražováním energií. Ceny ubytování se kvůli tomu letos navýšily, přesto mají Češi o letní dovolenou v tuzemsku zájem.

Na Děčínsku hraje ubytovatelům do karet zajímavost regionu, díky Českému Švýcarsku patří k nejvyhledávanějším lokalitám v Česku. I proto si mohou dovolit zvýšit ceny. Jedním z ubytovacích zařízení, na které zvyšování cen energií tvrdě dopadlo, byl hotel Lužan v Rumburku. Tomu totiž elektřinu dodávala Bohemia Energy, která loni na podzim nečekaně ukončila činnost. „Ceny jsme kvůli růstu nákladů na vstupy museli zvednou asi o deset procent,“ vysvětluje majitel Lužanu Lukáš Bernas. Kromě toho se na vyšší ceně promítá i postupná modernizace hotelu, jako je nákup nových postelí nebo výměna sprchových koutů. To hotel kvalitativně posouvá na vyšší úroveň.

Ilustrační foto
Ceny energií rychle letí nahoru, hotely na Děčínsku musí zdražovat

Nahoru jdou i další lákavé destinace. Krušnohorská obec Klíny a její okolí patří k nejvyhledávanějším turistickým lokalitám na Mostecku. Léto tam bude zřejmě rušnější než v předchozích dvou letech, kdy prázdninové pobyty omezoval covid. Například v klínském penzionu Studánka se pokoje na červenec a srpen rychle obsazují. Zájem je znovu velký, i když zde ceny mírně narostly. Částečně to ale vykompenzují novinky. „Každý rok se snažíme vylepšovat pro hosty prostředí, zázemí a služby,“ sdělil spolumajitel penzionu Jakub Smetánka. „Na letní sezonu se těšíme,“ dodal.

Někde přečkali dva roky uzávěr jen se štěstím. „Covid jsme přežili díky vlastním finančním prostředkům z jiného podnikání. Pomoc státu byla nedostatečná, kdybychom byli odkázáni jen na ni, zkrachovali bychom. Teď se hosté vracejí, v porovnáním s předcovidovou dobou jich je asi devadesát procent,“ sdělila manažerka hotelu Zlatý lev v Žatci Štěpánka Stibůrková. Ani tomuto hotelu se nevyhnul současný růst cen, hosté si za pokoj připlatí o pětinu víc. Drtivá většina hostů hotelu Zlatý lev jsou podle Stibůrkové lidé, kteří do města přijeli kvůli práci. Ať už v Žatci nebo v blízké průmyslové zóně Triangle.

Pytloun Wellness Hotel Hasištejn, který stojí nedaleko hradu.
Hotely na Chomutovsku se po covidu i růstu cen drží. Zdražují jen opatrně

Ubytovatelé se musí leckdy potýkat i s nedostatkem personálu, který za pandemie odešel za prací do stabilnějších odvětví, jež se tolik nepotýkala s lockdowny. Kuchaři zmizeli ve stavebnictví či logistice. Servírky za kasami supermarketů.

Ožívají i kempy. Letošní sezonu zahajují například v autokempu Slavoj na Střeleckém ostrově v Litoměřicích. „Přijíždí k nám jak čeští, tak i zahraniční turisté. Je to tak půl na půl,“ popsal jeho provozovatel Josef Hájek s tím, že podle dosavadních rezervací bude návštěvnost podobná jako v předešlém roce. Návštěvníky do kempu na břehu Labe vybaveném dřevěnými chatkami a místy pro karavany láká nejen blízkost řeky a cyklostezky, která Střelecký ostrov protíná, ale také blízké centrum historických Litoměřic či nedaleké koupaliště. Kvůli rychle rostoucím cenám museli i tady poplatky za služby mírně zdražit. Podle Hájka asi o deset procent.

Ilustrační foto
Hotely a kempy na Litoměřicku se připravují na sezonu. Někde zdražili, jinde ne

Zdražovat ubytování naopak nemuseli v Hotelu s minipivovarem a restaurací Na Rychtě v centru Ústí. Podle jeho majitele Martina Prachaře zaznamenali kromě lockdownu dokonce větší návštěvnost. „Lidé nemohli jinam, tak se vrhli na domácí cykloturistiku, o čemž svědčí i prodej kol a jejich nedostatek. Tam jsme taky ceny nenavyšovali,“ poznamenal Prachař. Museli se ale přizpůsobit. Restaurace v centru Ústí nyní nabízí cyklopoint, stojan na kola, mohou si tu udělat na kolech drobné servisní úpravy a do budoucna přibude nabíječka.