Současná technika v Hraničáři už nestačí. Premiéry nových filmů se kvůli ní mohou promítat s několikaměsíčním zpožděním. Vedení spolku Veřejný sál Hraničář se rozhodlo to změnit. Ze Státního fondu kinematografie se mu povedlo získat dotaci zhruba 800 tisíc korun. Peníze získal i od dalších dárců.

„Celkem se nám podařilo získat 900 tisíc korun,“ sdělil ředitel spolku Aleš Loziak. Jenže podle podmínek může dotace tvořit z celkové výše investice maximálně polovinu finální sumy na obnovu kina. „Vychází to tak, že celková investice by měla být okolo 1,6 milionu korun,“ doplnil Loziak.

Spolek se proto rozhodl chybějící peníze sehnat a zvolil neobvyklé řešení. Na serveru Hithit nabízel za finanční příspěvek lidem různé předměty a zážitky. Zájemci si mohli koupit třeba trička, tašky, plakáty, ale i vstupenky na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Elbe Dock. Cílem bylo vybrat 400 tisíc korun. Zprvu to nevypadalo nadějně. „Po třech týdnech se příspěvky od lidí prakticky zastavily. Měl jsem obavy, že tolik peněz nevybereme a budeme je muset všechny vrátit,“ narazil Loziak na jednu ze základních vlastností crowdfundingových sbírek.

Hraničář proto rozjel informační kampaň. Na začátku prosince už bylo jasné, že díky štědrosti svých příznivců se cílovou částku podaří získat a potřebná digitalizace je znovu o kus blíž.

„Jsme moc rádi, že nás lidé podpořili. Znamená to, že je naše práce baví a chtějí, abychom pokračovali a pořádali lepší a lepší akce,“ řekl Loziak. Celkem přes internet přispělo 728 lidí. Jedním z nich byl i pan Petr. „Do Hraničáře chodím rád. Je v něm dobrý program, který mě baví, a proto jsem se rozhodl, že jejich snahu o digitalizaci podpořím,“ prohlásil.

Spolku i po veřejné sbírce stále chybí potřebných zhruba 170 tisíc korun. Veřejný sál Hraničář je uhradí z výnosů a tržeb na jednotlivé akce.

A kdy lidé uvidí premiérové filmy ve vysokém rozlišení? Pokud vše půjde podle plánu, tak v příštím roce. „V ideálním případě bychom chtěli promítat s novou digitální technikou už v lednu příštího roku. Pokud by došlo k nějaké prodlevě, tak nejpozději druhý únorový týden,“ nastínil Loziak.

Výběr technologie, díky níž budou moci diváci sledovat filmy s kvalitním obrazem i zvukem, nebude náhlý a nepromyšlený. „Dlouhou dobu jsme v kontaktu s několika subjekty, které mají zájem dodat techniku. Zástupci společností se byli v Hraničáři podívat, takže vědí, jak prostory vypadají a co bychom si představovali,“ dodal šéf spolku.

Budova Hraničáře slouží s přestávkami od roku 1923 pořádání veřejných setkání a filmových projekcí. Dříve šlo o jedno z nejvýznamnějších kin v republice. Pod hlavičkou spolku funguje posledních pět let. Za tu dobu do něj přišlo více než 70 000 lidí. Hostil více než tisíc kulturních akcí, 31 výstav a divákům nabídl přes 500 filmů.