"Policie se snaží dopravu usměrňovat," sdělila ČTK policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Podle ní lze komplikace v dopravě v důsledku stacionárních kontrol v Německu očekávat i v dalších hodinách a dnech, a to nejen na dálnici D8, ale i na dalších hraničních silničních přechodech mezi Českem a Německem. Proto by řidiči měli věnovat pozornost informačním tabulím, kde jsou uvedeny informace o případných omezeních.

V pondělí večer bylo podle fotoreportéra ČTK na odpočívadle nedaleko hraničního přechodu Breitenau - Krásný Les několik desítek až stovka policistů z Německa. Hlídky kontrolovaly dodávky a autobusy, od některých posádek vozidel chtěly doklady. Kolony se netvořily. Kontroly se podle policie budou týkat i železničních spojů, především vlaků na trase z Prahy do Drážďan.

Kolony kamionů na dálnici D8 v úterý ráno.Kolony kamionů na dálnici D8 v úterý ráno.Zdroj: Michaela Vrbická

"Kontroly jsou hned za hranicemi v Německu. Je to stažené na první odpočívadlo, kontrolují namátkou," řekla Deníku Kamila Zatloukalová z Teplic, která v úterý 17. října ráno jela za každodenní prací do Německa po dálnici od Ústí na Drážďany.

Podle informací, které přinesl Český rozhlas, se německé policii podařilo v prvních hodinách kontrol odhalit osobní automobil, v němž řidič převážel sedm Syřanů. Policie dále zadržela v kontrolovaném autobuse šestici Turků bez potřebných dokladů.

Hlídky policie. Ilustrační foto
Německo přitvrzuje, kvůli pašerákům lidí zesiluje kontroly na hranicích

Obnovení kontrol, které budou prozatím trvat deset dní s možným dvouměsíčním prodloužením, oznámila v pondělí spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Ta uvedla, že kontroly budou pružně reagovat na aktuální situaci, policisté tak mohou působit na jakémkoli úseku hranice. O kontroly s Českem nejvíce usilovalo Sasko, které vedle Česka hraničí také s Polskem, přes které rovněž vede migrační trasa.