Každé osobní auto, které do země projíždí, musí projet „filtrem“ o dvou stanovištích, kde jeho posádce hasiči změří teplotu a vizuálně zkontrolují, zda nejeví příznaky nachlazení. Pokud ano, musí se dotyčný podrobit odběru vzorků. Na místě asistuje armáda a vzorky analyzuje. Není výjimkou, že cizí auto se musí obrátit a odjet zpět, jako v případě Čecha z Prahy, který si na cestu domů musel zavolat rodinné příslušníky a počkat na ně. „Musel jsem si vzít kufry a zůstat tady na hranici,“ líčil.
Primář Pavel Dlouhý z Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem uvedl, že měli na vyčleněném oddělení pět cizinců, Argentinku, dvě Brazilky a dva Srby u kterých se koronavirus nepotvrdil. Po celou dobu personál oddělení na příjmu čelí obrovskému náporu. „Ve skafandrech vyšetřovali lidi, kteří jsou vyplašení, měli horečku, rýmu a kašel. Musíme to trochu brzdit a připomínat, že pokud mají obyčejnou chřipku, nebo virózu, nevyžaduje to hospitalizaci,“ řekl.
Postup prý zůstává stejný u koronaviru stejně, jako u ostatních podobných onemocnění a nachlazení. Ležet pod peřinou v teple, srážet teplotu běžně dostupnými medikamenty, hodně pít, nejlépe čaj s citrónem, doplňovat vitamíny a minerály, omezit kontakt s ostatními. „U skupin, které nejsou označené z hlediska COVID-19 za rizikové, ať už co do věku, nebo chronických onemocnění, informace, zda mají koronavirus, či ne, nic nezmění. Pokud máme udržet zdravotnictví v chodu, moc prosíme, abyste zvážili, zda skutečně potřebujete ošetření v nemocnici,“ apeloval.
Zároveň navrhl, aby v případě nejistoty nemocní nejprve zatelefonovali, ať už na pohotovost nebo v pondělí svému lékaři a nejprve se poradili, než vyrazí do nemocnice. „Samozřejmě, v případě zhoršení stavu pomůžeme,“ slíbil Dlouhý. Stejně tak připomněl možnost elektronické neschopenky, která nevyžaduje návštěvu lékaře.
Předseda představenstva Jiří Novák z Krajské zdravotní, pod niž ústecká nemocnice spadá, připomněl, že některá oddělení nemocnic se potýkají s nárůstem absencí zaměstnanců kvůli nařízené karanténě po návratu z postižených oblastí, plošnému uzavření základních a středních škol, které vláda České republiky vyhlásila 10. března. „I přes tyto překážky všechny nemocnice Krajské zdravotní poskytují péči v plném rozsahu a bez omezení, což potvrdili i ředitelé zdravotní péče všech odštěpných závodů," vyzdvihl s tím, že někteří zaměstnanci jsou také součástí týmu, který společně se Zdravotnickou záchrannou službou Ústeckého kraje zajišťuje domácí odběr vzorků na koronavirus.