Česká republika je tranzitní zemí. Proto více vozidel vjíždí za sledovaný týden do republiky (24 192) než kolik směřuje z české hranice do Německa (15 806). 

Pendlerů přejíždějících hranici po D8 byly stovky, podobně jako na dalších přechodech. „Vozidla mohou jezdit z české hranice v Ústeckém kraji do Německa přes pět přechodů. Přes hraniční přechod Rumburk, který je blízko přechodu Jiříkov, mohli jezdit nákladní vozy a pendleři až od 17. března,“ uvedl Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu.

„Podle rozhodnutí vlády o dočasném zavedení ochrany vnitřních hranic celníci spolu s policisty a hasiči v Ústeckém kraji na pěti hraničních přechodech s Německem provedli desítky tisíc kontrol. Nebylo povoleno vycestovat do Německa nebo naopak vstoupit do České republiky desítkám vozidel na každém přechodu,“ uvedl dále Nejedlý.

V minulém týdnu bylo na dálnici D8, čili na hraničním přechodu Krásný Les, zastaveno 152 vozidel, která nemohla vjet na území ČR a s nimi 323 osob. Naopak z české strany do Saska nepustily české orgány 123 vozidel a v nich 174 osob.

Kamiony a mlha

Ačkoliv po dálnici D8 přes hranici nejezdí denně tisíce osobních vozidel, přesto se dopravní policie musí vyrovnávat s krátkodobým náporem kamionů a následnými kolonami. Většinou se tak děje, bez ohledu na karanténu, kdykoliv během roku.

Největší nápor je v pondělí, když se řidiči kamionů vydávají na cestu z ČR do západní Evropy. V pátek je nápor na německé straně, kdy se snaží řidiči kamionů z východu rychle dostat ze západní Evropy zpět domů.

„Řidiči kamionů by měli dát pozor i dnes za menšího provozu na mlhy, které se vyskytují na dálnici v oblasti hranic. Obezřetnost je důležitá, protože v mlze, pokud náhle vznikne kolona, může řidič narazit do vozu před sebou. Důsledkem mohou být řetězové srážky,“ upozorňuje Jiří Ušák, vedoucí ústecké krajské dopravní policie.

Nedáno kvůli takové situaci došlo na německé straně D8 k tragickému vyvrcholení řetězové srážky v mlze.

Přejezd vozidel přes hranice
Od 16. do 22. 3.

Přechod                                směr do ČR    směr z ČR
Krásný Les                             24 192             15 806
Hora sv.Šebestiána                 7 255               9 386
Jiříkov a Rumburk                   3 117               3 557
Cínovec                                  1 716               1 402              

Zdroj: Celní úřad Ústeckého kraje

Koronavirus v Česku