Zapojilo se 25 tisíc lidí a ušetřilo se 332 500 litrů vody, což je asi 1900 plných van. Zasadilo se tolik stromů a rostlin, že by pokryly 14,5 tenisových kurtů a dva fotbalové stadiony. To je jen malý výčet výsledků z posledních dvou ročníků Kampaně obyčejného hrdinství, do které se mohou zapojit všechny školy a školky v České republice. Letošní třetí ročník odstartoval 19. dubna a potrvá do 23. května. Tato kampaň se snaží poukázat na dopady člověka a jeho počínání na životní prostředí. Zároveň ale ukazuje, jak toto počínání zlepšit.

Do akce se zapojila také Základní škola v Libouchci, a to hned v prvním týdnu. „Kampaně se zúčastnily téměř všechny ročníky naší školy, družina, mateřinka, také přátelé, známí, občané Libouchce,“ uvedla zástupkyně ředitelky ZŠ Libouchec Libuše Krupičková a současně také koordinátorka školní kampaně OH. „Předškoláci v mateřince zasadili bylinky a strom. Také se snažili ušetřit vodu v umývárně při mytí rukou. Školáci pak malovali obrázky s tematikou ochrany naší planety, zasadili rostliny, bylinky, vytvořili a umístili do výlohy obecní knihovny plakát s výzvami kampaně a plnili i další výzvy,“ upřesnila zástupkyně.

„Rozhodla jsem se využívat ekodopravu, takže jezdíme na kole, chodíme pěšky a maximálně jedeme autobusem. S babičkou a mamkou jsme také zasadily květiny. Také jsem na naši schránku umístila nálepky, aby nám tam nevhazovali letáky, a když potřebujeme, tak se na ně díváme pouze on-line,“ popsala své tři výzvy Natálie Šabaková. „Když to viděli naši známí, slíbili, že se také přidají,“ pochlubila se.

Pozadu nezůstala ani školní družina. „Děti z družiny vyrobily plátěné tašky,“ řekla Krupičková s tím, že se zapojili i někteří učitelé a další pracovníci školy, včetně svých rodin. Starší žáci šířili kampaň pomocí vlastnoručně vyrobených letáčků po obci a okolí a podařilo se jim vytvořit motivační videa.

Jednotlivé výzvy si pak děti zapisují do deníčků. „Věříme, že akce měla smysl a přiměla nás na chvíli se zastavit, zamyslet se a udělat něco pro sebe, pro druhé a pro naši planetu,“ dodala na závěr Libuše Krupičková