Kvůli pokutám za neodevzdané emisní povolenky hrozí uzavření střekovské teplárny. Společnost Energy, která teplárnu provozuje, navíc Tepelnému hospodářství města Ústí nad Labem (THMÚ) zvedla ceny za dodávky horké páry a vody. Od nového roku tak střekovští platí 1 132 korun za gigajoule dodávaného tepla, zatímco zbytek města jen 816 korun. Opozice požaduje odvolání jednatele THMÚ Stanislava Dunaje a zajištění náhradního zdroje tepla za Energy. Město prý situaci řeší.

Podle ústeckého primátora Petra Nedvědického (ANO) je společnost z ekonomického hlediska ve stádiu klinické smrti. „Ještě funguje, tak nějak žije, ale zachránit ji zřejmě nelze. Každý investor, který by chtěl podnik na Střekově převzít, bude muset mimo kupní ceny uhradit přibližně půlmiliardové dluhy, a to zejména vůči státu. Což znemožňuje vyřešení situace i proto, že na této podmínce trvají evropské instituce,“ poznamenal.

Scénář, kdy by Energy ukončila ze dne na den činnost, nevylučuje ani zpráva Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Energy totiž dlouhodobě nevyřazuje odpovídající množství povolenek za znečišťování a dluží stovky milionů korun. Před dvěma lety navíc dostala pokutu od Ministerstva životního prostředí.

Teplárna Energy
Pokuta pro teplárnu v Ústí? Nízká, tvrdí ekologové

Podle senátora a zastupitele Martina Krska (PRO! Ústí) zavření teplárny hrozí především kvůli tomu, že celní správa bude pokutu uloženou ministerstvem vymáhat. „Patrně obstaví společnosti účty i majetek a prakticky tím zamezí její činnosti. Aktuálně správní soud ve věci uložené pokuty povolil odklad právní moci, čímž se výše uvedený stav oddálil. Poučený odhad předpokládané délky takového odkladu mluví asi o jednom roce. Tedy už příští topnou sezonu by mohlo dojít k uzavření teplárny. Z dlouhodobého hlediska je patrně vymáhání těchto pokut neodvratné,“ uvedl.

Vedení města se problémy okolo Energy zaobírá už od roku 2019. Existují sice firmy, které jsou schopné a ochotné střekovskou teplárnu provozovat, ale žádná z nich nechce převzít obří dluhy. 

Budou mít čím zatopit?

S ohledem na mezinárodní závazky navíc v České republice bude pokračovat snaha o ukončení provozu tohoto zdroje znečištění ovzduší. Proto Krsek po vedení města požaduje, aby představilo scénáře možných řešení situace a okamžitě začalo pracovat na jejich přípravě. „Momentálně se zdá technicky nemožné zvládnout nezbytnou výstavbu náhradních zdrojů do příští topné sezony. Zástupce města v pozici jednatele společnosti THMÚ selhal, když nechal dojít situaci do stádia, kdy není jisté, zda budou mít tisíce Střekovanů příští rok čím zatopit. Což je společně s diskriminační cenovou politikou zavedenou v roce 2023 důvodem pro návrh jeho odvolání,“ popsal.

Sám jednatel THMÚ Stanislav Dunaj se proti návrhu ohradil s tím, že opozice ho nepožádala o podání vysvětlení. „Považuji to za naprosto nekorektní jednání,“ poznamenal.

Zdeněk Dundr v parní vodárně u střekovského nádraží. Brownfield u zdejší železnice se může stát technoparkem.
Poslední funkční parní vodárna v ČR. Na Střekově chtějí nadšenci zážitkový park

O situaci se zajímají také zastupitelé z ostatních stran a hnutí, například Petr Křivan za UFO. „Osobně se domnívám, že by bez tepla mohly zůstat na Střekově tisíce lidí. Proto jsem se připojil k této aktivitě kolegů z PRO! Ústí. Nemám dostatek podrobných a přesných informací o tom, co vedení města proti tomu udělalo a v jakém stádiu ta opatření jsou,“ řekl.

Primátor Nedvědický dodal, že výsledkem různých jednání je nakonec alespoň částečné řešení situace. „Podařilo se nám zajistit mobilní zdroje tepla. Dva již máme potvrzené, v případě dalších tří pokračuje správní řízení u krajského úřadu, protože společnost Energy se jejich umístění brání a řízení napadla. To je ale asi tak všechno, co je v silách města v tomto směru udělat, jelikož nemá jiné zákonné kompetence a žádné usnesení zastupitelstva na tom nic nezmění,“ dodal.

Sama společnost Energy se k aktuální situaci prozatím nevyjádřila. Jejím vlastníkem je Elrond Holding, který údajně vlastní Tomáš Pitr, spojovaný s vytunelováním Setuzy. To nelze potvrdit, v obchodním rejstříku jsou v jejím případě uvedeny firmy registrované na Maltě, USA i v Praze. On sám už před časem v médiích uvedl, že své podíly v teplárně prodal. V obou společnostech zasedá ve statutárních orgánech Miloš Hrubý, Pitrův dlouholetý spolupracovník. Ani jeho vyjádření se sehnat nepodařilo.