Základem vyjížďky jezdců všech věkových kategorií je hon na lišku. Nebojte se, žádného týrání zvířat se nedočkáte, liščí ohon připevněný na saku jednoho z jezdců postačí k naplnění podmínek soutěže.

V čele jede tzv. master, jehož pokyny musí všichni jezdci respektovat. Porušení jeho vůle po skončení akce řeší přísná komise u slavnostního soudu, který se koná většinou v určené hospůdce.

Obnovená tradice

V roce 1836 prý hrabě Oktavián Kinský uspořádal na svém statku v Chlumci nad Cidlinou první parforsní hon v anglickém stylu. Po první světové válce měly tyto oslavné hony pouze symbolický rozměr, po II. světové válce zcela zmizely. Dnes opět každý větší jezdecký oddíl zakončuje sezonu ukázkou šikovnosti jezdců a prezentací krásných zvířat, což je jenom dobře.

Seřadiště jezdců bude kolem 11.00 hodin před objektem Natural Agro a potom všichni účastníci vyrazí do barevných strání, kde setrvají asi 90 minut. Kdo by chtěl pořídit pěkné fotky jezdců v pohybu nad připravenými přírodními překážkami, musí vyrazit za nimi do terénu.

Soudní tribunál

„V 19.00 hodin akce pokračuje v Povrlech v restauraci Arena, kde určený soudní tribunál vyřkne ortel nad neposlušnými jedinci. Vykoupit se mohou tancem," vysvětluje Lucie Pisingerová.

Vytrvalí koníci mohou být inspirací pro všetečné ratolesti, nekonečný průvod kudrnatých oveček při odpoledním zahánění do výběhu rozesměje i dospěláky, jako malé děti jsou zvědavé kozičky Kamerunské.

„Škoda jen, že hladová lesní kuna zlikvidovala naše barevné opeřence ve voliérách za hlavní budovou. Pozor na lamy, plivnout umí pořádně daleko. Přijeďte se podívat! Hubertova jízda ve Slavošově je především pozvánkou do přírody," říká paní Lucie.