Střední školy přecházejí od pondělí na distanční výuku. „Na základě rozhodnutí Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje bude výuka od 5. do 18. října probíhat podle aktuálního rozvrhu distanční formou, s výjimkou praktického vyučování. Účast je pro všechny žáky povinná, a to prostřednictvím školních elektronických vzdělávacích systémů,“ informoval žáky chomutovské průmyslovky ředitel Jan Lacina.

Hygienici nebrojí proti praktické výuce, ústecká střední průmyslová škola proto praktika k některým předmětům studentům zachová. "Prezenční formou bude probíhat na obou střediscích praktická výuka, cvičení a laboratorní měření," informovala ústecká škola.

Povinnou pauzu si berou i střediska volného času a domy dětí a mládeže. „Je mi to moc líto, ale od pondělí je Domeček na čtrnáct dní zavřený a nebudou v něm probíhat žádné aktivity,“ informoval ředitel chomutovského Domečku Radek Malarik.

Hygiena se k tomuto kroku rozhodla kvůli navyšujícím se počtům nákazy. „V Ústeckém kraji je pozorován zvýšený výskyt počtu případů onemocnění COVID19, aktuální čtrnáctidenní incidence dosahuje počtu 199, šest případů na 100 tisíc obyvatel. Podíl případů u věkové kategorie 65+ se pohybuje okolo deseti procent z celkového počtu,“ uvádí v rozhodnutí hygieny Lenka Šimůnková, ředitelka krajských hygieniků. V okresech Ústí nad Labem, Litoměřice a Děčín dochází k nárůstu výskytu počtu případů bez známého zdroje nákazy, což dle odborníků ukazuje na riziko komunitního šíření onemocnění.

„Výskyty, u nichž je prokázán zdroj nákazy, jsou primárně navázány na rodinu či pracoviště, a také na školy, nejedná se tedy o situaci odlišnou v tomto pohledu od zbytku republiky,“ upřesňuje Šimůnková.