Překvapením pro ně ovšem také bylo, že prý se kvůli petici doslova dostali do úřednické války s celorepublikovým ředitelem ČIŽP Petrem Bejčkem. K jejich dalšímu překvapení zároveň vyplula na povrch Majerovou prosazovaná pokuta ve výši 20 milionů Kč. Tu prý měly provázet útoky na ředitele oblastního inspektorátu Pavla Grunda za to, že s udělením tak vysoké pokuty nesouhlasil.

Mluvčí petičního výboru Libor Nedorost k tomu uvedl, že ředitel Bejček se k petici stavěl pohrdavě. „Stěžovali jsme si proto na Bejčkovo jednání, kdy na místo prošetřování petičních požadavků věnoval pozornost řešení konfliktu na pracovišti vedoucí Majerové, ačkoliv to byla podružná záležitost, která příslušela k řešení řediteli ústecké oblastní inspekce Pavlu Grundovi. Naši stížnost státní tajemnice uznala za důvodnou,“ poznamenal Nedorost.

Z Ústeckých Vánoc 2023 na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. Ilustrační snímek.
Letos Ústecké Vánoce přijdou na 1,8 milionu. Budou hlavně o místních umělcích

Zároveň vyjádřil obavy, že konfrontace mezi nimi a Bejčkem bude gradovat. Podle petičního výboru se stal stranou konfliktu a nikoli jeho řešitelem. „Můžeme se dočkat toho, že zjistíme další podivnosti, vzhledem k tomu, co se postupně od různých zdrojů dozvídáme. Jsme odhodláni zjistit a pojmenovat pravý stav věcí,“ prohlásil Nedorost.

Na dotaz k petici ředitel Bejček osobně nereagoval. Podobně ji nekomentovala ani Majerová, v pondělí (6. května) nezvedala telefon. Místo vedení na dotaz ohledně petice stručně odpověděla mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká, bez uvedení bližších podrobností. „ČIŽP ve věci postupovala podle zákona o právu petičním. Petice byla vyřízena dne 17. dubna, petiční výbor byl o vyřízení petice informován,“ napsala v e-mailu.

TK Ústí nad Labem x TK Louny. Na snímku Ondřej Hujo z TK Ústí nad Labem.
FOTO: Na Bukově se hrál druholigový tenis, Ústí na Louny nestačilo

Pokud petici podepsalo 88 procent zaměstnanců, je to podle psychologa Josefa Kováříka, který dlouhodobě působil na Krajském ředitelství policie v Ústí n. L., mimořádně vysoké číslo. „U státních úředníků neustále nucených k opatrnému kontrolovatelnému jednání je to významná anomálie vyžadující zvláštní pozornost. Petice je většinou pouze vyjádřením jedné frakce ve společnosti. Zde nejde o frakci, ale o většinový názor úřadu,“ zdůraznil Kovářík.

Ostatně spor na ústeckém inspektorátu ČIŽP dávno překročil hranice úřadu. O tom, že mezi inspektory panuje napětí, se hovoří například i na magistrátu. „Něco nejasného jsem zaslechl už začátkem března, ale teprve až teď vím, že na ústeckém inspektorátu se úředníci vzbouřili proti pomluvám jednoho vedoucího úředníka,“ přiblížil například radní ústeckého magistrátu Pavel Tošovský.

Mobilní aplikace, ilustrační snímek.
Ústí vstoupí do 21. století. Připravuje mobilní appku pro komunikaci s obyvateli

Petiční výbor se také obrátil 27. února na státní tajemnici Ministerstva životního prostředí Simeonu Zikmundovou. V dopise uvádí, že „… státní zaměstnankyně Lucie Majerová (…) nařkla ředitele oblastního inspektorátu z korupce, což zasahuje nejen do jeho osobnostních práv, ale i do vážnosti ČIŽP jako státní instituce“. Dále uvádí ve stanovisku, že Bejček má nadstandardní přátelské osobní vztahy s Majerovou, která se na svém pracovišti chlubí slovy „… Petr mi pomůže, Petr mě ochrání“.

Mluvčí Ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí potvrdila, že resort dopis i petici obdržel. „Signatáři v ní vyjadřují podporu současnému řediteli OI ČIŽP Ústí nad Labem Pavlu Grundovi a žádají, aby ředitelství ČIŽP po osobě šířící dehonestující informace požadovalo svá tvrzení doložit objektivními důkazy,“ uvedla mluvčí s tím, že státní tajemnice se situací zaobírá a nyní proto nemůže věc více komentovat.

Bývalý generální ředitel Krajské zdravotní Petr Malý.
Bývalého generálního ředitele Krajské zdravotní Malého propustil soud z vazby

Mezi zaměstnanci ústeckého inspektorátu se hovoří také o prý nesmyslně vysoké, dvacetimilionové pokutě. Tu dostala jistá firma na Ústecku. Právě zde nejspíš mohou být kořeny sporu. Objevily se totiž pochybnosti, zda nejde o snahu poškodit dotyčnou firmu v rámci konkurenčního boje, či snahu poškodit právě ředitele oblastního inspektorátu Pavla Grunda v budoucím výběrovém řízení.

Zjištěné nedostatky u pokutované firmy byly sice větší než u předchozího pochybení, kdy pokuta činila 240 tisíc korun, ale dvacetimilionová pokuta by byla ojedinělá vzhledem k tomu, že v Česku byla zatím ČIŽP udělena jediná pokuta ve výši deseti milionů korun. „Coby petiční výbor budeme důsledně vyžadovat, aby nám bylo objasněno, proč byla pokuta udělena v tak ojedinělé výši,“ dodal mluvčí petičního výboru Libor Nedorost.

František Roček

Mohlo by vás zajímat: Do rehabilitace v Ústí půjde 60 milionů, pacienti získají větší komfort

Zdroj: Deník/Jan Pechánek