Teplotní rekordy pro 27. prosinec byly přitom překonány na většině měřících stanic v Libereckém a Ústeckém kraji. Nejtepleji bylo v Hejnicích na Liberecku a v Žatci na Lounsku.

"Na obou místech bylo 12,3 stupně Celsia." řekl Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na obou stanicích byla předchozí maxima z roku 1998, v Hejnicích to bylo 9,3 stupně a v Žatci 10,8 stupně. Alespoň 12 stupňů bylo v Tušimicích na Chomutovsku. Naplnila se ale očekávání meteorologů, že v neděli bude o něco chladněji než v sobotu.

Ochlazovat se bude i v dalších dnech

Ta se na severu Čech zařadila mezi tři nejteplejší prosincové dny v historii měření, v Děčíně v sobotu dokonce naměřili 16,8 stupně Celsia.

Ochlazovat by se mělo i v dalších dnech. "Možná budou někde překonané teplotní rekordy ještě v pondělí, není to ale moc pravděpodobné. V dalších dnech už rekordy nepadnou," uvedl Tomšů.

V neděli 27. prosince byla nejmenší maximální teplota díky inverznímu rázu počasí v Ústí nad Labem - Vaňově. "Nejtepleji tam bylo v noci, a to 5,9 stupně Celsia," upřesnil Tomšů.

V noci ze soboty na neděli už na některých místech mrzlo, trvalejší teploty pod nulou očekávají meteorologové pro horské oblasti od úterý, pro nížiny od středy. Srážek by ale mělo být minimálně.