Jiří Madar zasedl v červnu 2015 do ústecké městské rady po skoro desetileté odmlce. Do funkce nastoupil po převratu, který zinscenovali po roztržkách uvnitř buňky hnutí ANO jeho nespokojení členové.

S jeho hnutím UFO se mu podařil husarský kousek. Jen s dvěma mandáty v zastupitelstvu se stal náměstkem primátora. Mimo to se věnuje lékařské praxi a manažerské práci, naposled přijal funkci ředitele ve frýdlantské nemocnici. Tvrdí, že spí jen pět hodin denně, ostatní část tvrdě pracuje.

V exkluzivním rozhovoru pro Deník líčí detaily i ze svého soukromí.

Jste politik, lékař a manažer. Máte soukromou ortopedickou ordinaci, jste jednatelem Ústecké polikliniky, vedete nemocnici ve Frýdlantu, usedáte v městské radě Ústí, nebo děláte lékaře basketbalistům. Jak to všechno stíháte?
Lékařskou praxi jsem musel omezit a najmout doktory, jsem tam o chlup méně, za což se pacientům omlouvám. V poliklinice máme dobrý tým, na který se můžu spolehnout a ve Frýdlantu jsem jen jako krizový manažer a počítám, že tam 1. září skončím. Mou prioritou je má ambulance a moji pacienti, kteří na mé vyšetření nyní bohužel čekají déle. A pak práce, kterou dělám pro skupinu EUC (dříve Euroclinicum, pozn. red.). V ústecké poliklinice máme nové lékaře a hezké prostředí. Nemocnice Frýdlant byla výzva a povinnost. A i tam se daří.

Všiml jsem si, že i emaily řešíte hodně pozdě v noci, spíte někdy?
Já se ve tři v noci probudím, sednu si k počítači a do deseti nespím. Prostě celou dobu pracuji jako workoholik. Nemám teď bohužel čas na nic ani na relax, ani na golf, ani na rodinu.

Jíří Madar (UFO).
Pokus o převrat na magistrátu nevyšel. Madar a Dufek zůstávají náměstky

Nějak odpočívat musíte, při čem relaxujete?
Hodně kouřím. Hulím jak mašina. Když mám konečně volno, tak se snažím odpočívat, třeba o víkendech jezdím s manželkou na chalupu. Sekám trávu, opečovávám záhonky. Potom si sednu k počítači a zase makám. Budu teď konečně mít pět dní dovolené a ty strávím na chalupě, v srpnu krátce cizina a pak zase celé prázdniny v práci. Další dovolenou si, doufám, vyberu v zimě.

Jak byste zhodnotil své dvouleté působení ve vedení města?
Za dva roky jsme toho zvládli hodně. Díky hospodárnému řízení města a eliminací většiny hrozeb v podobě vratek za dotace a transparentním výběrovým řízením i mimo režim zákona šetříme výrazně náklady. Proto jsme třeba mohli začít se zkrášlováním města květinovou výzdobou. Dojednali jsme odkup domů v dezolátním stavu v ulici Na Nivách za pouhých 400 tisíc a máme v plánu tuto část města oživit. Investovali jsme kolem 11 milionů do zoo.

Když hovoříte o úspěších, byl tu i dílčí neúspěch. A sice v senátních volbách, kde vás porazil váš velký oponent a bývalý náměstek primátora Martin Hausenblas. Co vy na to?
To je život a přání voličů. Ostatně, příliš jsem se té kampani nevěnoval, nebyla pro mne prioritní, bral jsem ji jako povinnost vůči UFO, nepotřeboval jsem další „zaměstnání“.

Co do konce volebního období chcete ještě stihnout, co je pro vás prioritou po zbytek roku a rok následující?
Je toho hodně. Zahájit rekonstrukci plaveckého areálu na Klíši. Dokončit studii a projekt k vybudování druhé ledové plochy a multifunkční městské haly, oživení Větruše dalšími atrakcemi jako je bobová dráha, nebo lanové centrum a další. Dokončíme bazén pro plavání kojenců v jeslích na Severní Terase a hlavně vybudování klientského centra pro občany na magistrátu tak, aby si lidé mohli vyřídit vše na jednom místě. A takové ty „drobné“ starosti jako opravy škol, školek, silnic a mostů.

Venkovní bazén na Klíši je vypuštěný a uzavřený. Postupně zarůstá trávou a plevelem.
Koupaliště na Klíši bude do dvou let

Jak hodnotíte politickou situaci v krajském městě?
Já si myslím, že tohle volební období vejde do dějin nejen města Ústí nad Labem. To tu fakt ještě nebylo. Po volbách vznikla koalice ANO a Pro! Ústí s celkem silným mandátem. Ale byli to absolutně nezkušení lidé, kteří si ani nedali tu práci sejít se i s dalšími stranami, které byly v zastupitelstvu, probrat volební programy a možnou spolupráci. Nedali ani zástupce opozice do všech komisí a výborů, tam si dali jen svoje lidi. Mysleli si, že mohou vládnout sami a urážet ostatní. Do toho vznikly rozbroje uvnitř ANO, jejichž příčinu neznám. Přišlo, co přijít asi muselo.

Máte na mysli převrat, který vás vynesl do funkce náměstka?
Přesně. Členové ANO Josef Matějka a Yveta Tomková oslovili zbývající strany v zastupitelstvu a připravili převrat. Yveta Tomková odmítla být primátorkou, nevím dodnes proč. Nové seskupení již nemělo sepsanou klasickou koaliční smlouvu. Všechno bylo jen na ústní dohodě a podání ruky, což nefungovalo. Od té chvíle vlastně v Ústí neexistuje podepsaná koalice. Mě a kolegu Pavla Dufka přemluvili, abychom přijali místa náměstků. Normálně nás ukecali. Nakonec utekli a nechali nás v tom. Vůbec jsem nepředpokládal, že to takhle dopadne.

Yveta Tomková a Renata Zrníková to vidí jinak, prý už nemohly sledovat ty nekalé zákulisní praktiky…
Prosím vás, jaké zákulisní praktiky? Nesmysl. Vždyť nás, vzhledem k počtu mandátů, mohly kdykoliv přehlasovat. To jsou akorát výmluvy a politikaření, nic víc. Jedním z důvodů bylo i to, že jsme je neposlouchali a nebáli se říct svůj názor a i třeba hlasovat proti, pokud se jednalo o věci, které odporovaly našemu přesvědčení.

Rada města po jejich odchodu měla menší počet členů, než určuje zákon a kompetence přešly na zastupitelstvo. Nefunkční městská rada ale není pro vládnutí příliš dobrou vizitkou, že?
Jistě, ideální to rozhodně není. Chod města to ochromilo a proto se dlouhými jednáními hledaly cesty, jak a o koho radu doplnit. Nakonec radu města zastupitelé doplnili o Květu Čelišovou. Od té doby již rada opět funguje a je to vidět i na zlepšeném chodu města.

Parkoviště v Zanádraží.
Za parkovné v srdci Ústí zaplatíte víc. Celodenní stání vyjde na dvě stovky

Proč jste si do rady města vzali komunistku?
KSČM ctí dohody. Stejně tak i ODS a sociální demokraté. Obecně mám pocit, že v komunálním dění panuje chaos a že neplatí žádné dohody. Leccos to vypovídá o politické a komunální kultuře v Čechách. Někteří zastupitelé a aktivisté vytvářejí džungli, které přestávám, asi i vzhledem k svému věku, rozumět. Neplatí dohody, existují jen trestní oznámení a zbytečné žádosti dle zákona 106.

Nestálo by za pokus přeci jen uzavřít nějakou koalici?
Zkusili jsme spolupracovat s TOP 09 a výsledek jste viděli. Všichni tvrdí, že mají nějaká pravidla s kým ano, a s kým ne. Ovšem nevzdáváme to. Jsme připraveni jednat se všemi, kteří budou mít spolu s námi zájem pracovat na zkvalitňování života v našem městě.

Nedávno se vás pokusil sesadit z pozice náměstka zastupitel Radim Bzura (TOP 09). To se mu ovšem nepodařilo. Proč se mu puč nepodařil?
Takhle se vyzrálý a sebevědomý člověk nechová a už vůbec ne, má-li nějaké ambice. Na funkci nelpím. Pokud by ale výsledkem změny měl být Radim Bzura, coby konspiračně nasazený primátor, tak to ne. To stojí za boj. Oponentům to nevyšlo proto, že nenabídli smysluplnou alternativu za současné vedení města. Postavit „puč“ jen na rozdělení si funkcí a postů je prostě málo.

Když jste vstupoval do městského vedení, co pro vás bylo stěžejní?
V červnu 2015 jsme město převzali s financemi v žalostném stavu. Dluh vzrostl o kontokorent 300 milionů, který byl splatný ten samý rok. I přes to se nám podařilo finance města stabilizovat a kontokorent v roce 2015 splatit. Na rok 2016 jsme sestavili umírněný rozpočet, bez dalšího zadlužování a přesto dostaly všechny odbory přidáno, včetně městské policie a dopravního podniku.

Magistrát města Ústí nad Labem.
Dostáváme málo peněz, zní z obvodů

Kde podle vás má Ústí v hospodaření mezery, co by bylo potřeba ještě zlepšit?
Hlavní by byla změna v rozpočtovém určení daní ze strany státu a její navýšení pro Ústí. Máme nejnižší výnosy v porovnání s ostatními krajskými městy a přitom máme nejvíce problémů hlavně s nezaměstnaností a sociálně vyloučenými lokalitami. Pak by se daly více opravovat silnice, školy, školky, a tak dále. Druhým limitujícím faktorem je zadluženost města. Máme dluh 1, 2 miliardy z minulých let a musíme splácet 100 milionů ročně a tyto finance nám chybí.

Jiří Madar
Narodil se 26.12.1958 v Děčíně. Od roku 1993 vede privátní ortopedickou praxi. Od roku 2000 řídil Masarykovu nemocnici v Ústí, následně byl dva roky ředitelem Nemocnice Jihlava. V letech 20102013 působil jako náměstek ředitele Krajské zdravotní, a.s. V roce 2014 se stal předsedou hnutí Ústecké fórum občanů (UFO). Po pádu magistrátní koalice se stal v červnu 2015 1. náměstkem primátorky. Také je jednatelem Ústecké polikliniky a nedávno převzal vedení nemocnice ve Frýdlantu.