Jáma z Mírového náměstí nejspíš jen tak nezmizí. Zdá se, že desetileté čekání si na základech Bloku 004 vybralo svou daň. Střídání vlhka, mrazu, tepla, prorůstání plevelů a občasné hromadění odpadků pravděpodobně narušilo beton, z něhož jsou postavené.

Informaci potvrdil Radek Neymon, šéf společnosti Kingston Capital, která stavbu investuje. „Zabírá to spoustu času, jelikož jsme museli například provést rozbory betonů a další revize. Výsledky tohoto šetření nás bohužel nutí k opatřením, která výstavbu prodlouží. Musíme je ale udělat kvůli bezpečnosti,“ oznámil s tím, že to výrazně navýší cenu původně stomilionové investice. O kolik, bude prý jasné po dokončení nové kalkulace.

Město Ústí informace rozhodně nenadchla. Dalo by se říci, že doslova zuří, minimálně jeho minulé vedení. „Udělali jsme maximum, abychom pokračování stavby odblokovali. Ubezpečovali nás, že ta ohyzdnost zmizí. Cítím se podvedená a doslova naštvaná,“ řekla náměstkyně primátora Věra Nechybová.

Ta ve funkci primátorky Ústí za hnutí UFO v minulém volebním období s firmou vyjednávala. Rozhovory skončily dohodou o úpravě projektu a poté v únoru loňského roku udělením stavebního povolení. Stavební jáma měla začít mizet už tento rok na jaře. Nahradit ji měly do zhruba osmnácti měsíců obchody, kavárna, fitcentrum, finanční instituce jako banka nebo pojišťovna, restaurace z řetězce Potrefená husa. V dalších podlažích pak měly být hlavně nájemní kanceláře a další nebytové prostory. Společnost dokonce uvolnila nové vizualizace domu.

Situace je vodou na mlýn opozice. Například Jan Hrouda z hnutí PRO! Ústí poukázal, že tanečky okolo Bloku 004 jsou klasickým příkladem situace, kdy by se ukázala užitečnost právě budované Kanceláře architektury města. „V současné situaci městu nezbývá nic než čekat. Žádnou páku na investora už nemáme, když jsme mu prodali poslední kousky pozemků okolo staveniště,“ poznamenal.

Parcely byly součástí dohody, jelikož zde mají vzniknout bezbariérové rampy, které prý společnost  nemohla projektovat, dokud pozemky nevlastnila.

„Magistrát by jako úřad měl alespoň trvat na lepším zabezpečení a pořádku. Povalené ploty a odpadky dělají ostudu i nám,“ dodal Hrouda.

Staveništěm je Blok 004 od roku 2008, kdy tu město na vlastní náklady zahájilo záchranný archeologický výzkum. Poté ho prodalo soukromé firmě. Stavba je zakonzervovaná od roku 2012, kdy magistrát nevydal stavební povolení kvůli přesahům podloubí do chodníků.