Na chodbě ústeckého zimního stadionu postával exprimátor Jan Kubata, když náhle k němu přiběhli mladí hokejisté z USA. V ruce žmoulali českou bankovku a anglicky švitořili, že potřebují rozměnit, aby si mohli v automatu koupit něco k pití. Kubata vysypal z peněženky všechny drobné a děti odběhly k automatům.

Konečně měl bývalý mocný muž ODS na severu Čech čas na rozhovor. První po třech a půl letech, kdy se stal zástupcem ministerstva průmyslu a obchodu pro USA. Jeho syn hraje hokej za Chicago Blackhawks a právě s tímto týmem přijel na kemp do města, kde dělal primátora.

Všiml jsem si, že jste výrazně zhubl. To vám tak vyhovuje americká strava?
Zhubl jsem kvůli kyčli. Musím si držet váhu, abych kyčel moc nezatěžoval. To je vzpomínka na sport, když jsem závodně běhal na lyžích.

Již tři roky žijete a pracujete v USA, co tam přesně děláte?
V roce 2013 jsem se jako poslanec již znovu nechtěl ucházet o poslanecký mandát. Chtěl jsem jít dál. Přihlásil jsem se do výběrového řízení agentury Czech Trade. Výběrové řízení jsem vyhrál. V roce 2014 jsem odletěl 8 000 km daleko. Do Chicaga.

Jaké tam máte úkoly?
Vedu zahraniční kancelář agentury Czech Trade, zaměřenou na podporu českých firem, které zkouší své štěstí na americkém trhu.

V rámci Czech Trade tedy pomáháte českým firmám uchytit se na americkém trhu. Jak se jim vede?
Czech Trade má za úkol pomáhat především malým a středním firmám, které na rozdíl od velkých firem nemají na to, aby si vytvořily startovací pozici. Seznamujeme firmy s americkými specifiky, pomáháme jim zvládnout místní legislativu. České firmy jsou úspěšné, protože jsou flexibilní. Máme chytré hlavy, které vědí přesně co chtějí, a především vědí, v čem jim může Czech Trade pomoci.

Co považujete za váš největší úspěch v USA?
Firmy se k nám vrací opakovaně. Chtějí poradit dál. S legislativou, s daněmi, se zakládáním poboček. Pomáháme jim při jejich dalších krocích na americkém trhu. To je náš největší úspěch.

Jakou mají české firmy v USA konkurenci?
Američané jsou neuvěřitelně kompetentní. Proto uspějí na jejich trhu jenom nejlepší. Naše firmy jsou inovativní, nabízejí výjimečné produkty. Proto jsou úspěšné.

České firmy chválíte, ale u nás doma sílí kritika, že se měníme jenom na druhořadou montovnu vrtaček a aut. Co vy na to?
Nesouhlasím. Máme velký potenciál, ale musíme ho podporovat. I výzkum a aplikace vědeckých poznatků ve výrobě. Potenciál mezi námi je, protože vidíme, co české firmy v Americe nabízejí, a jak jsou úspěšné. To nejsou žádná prohlášení, ale fakta.

Co vám nejvíce chybělo, když jste se ocitnul na dlouhou dobu v naprosto jiné společnosti?
Strašně mi chyběl náš chleba a rohlíky. A také sekaná, tlačenka a jitrnice.

Jak dlouho jste si zvykal na americké velkoměsto?
V cizině nové kontakty získáváte postupně. Až po třech a půl letech mohu říci, že jsem v Chicagu již doma. Proto jsem také mohl v těchto dnech přivézt do Ústí 50 lidí z Chicaga. Když jsme přiletěli do Ameriky, syn pokračoval v hokeji, a teď přiletěl s kamarády jako hráč chicagského mužstva.

Až koncem týdne odletíte do USA, co vás tam čeká?
Práce je více než dost. Například se podílíme na přípravě předvedení jízdního kola Favorit na jednom veletrhu. Předtím v únoru se představila také porcelánka z Dubí na veletrhu, kde bylo všechno potřebné do domácnosti. Na veletrhu jsem byl jako ve snu. Nikdy jsem netušil, co všechno se může v domácnosti hospodyním hodit.

Jak dlouho ještě budete v chicagské kanceláři?
Smlouva mi končí v roce 2019. Měl jsem ji již třikrát prodlouženou. Co bude dál? To záleží na řadě faktorů, i rodinných. Každopádně v roce 2013 jsem uzavřel své působení v politice a šel jsem dál.

A sledujete alespoň zpovzdáli, co se děje na ústeckém magistrátu?
Ne, od politiky jsem se úplně odstřihl.

Do Ústí jste přiletěl z Chicaga s padesátkou dětí a několika dospělými. Co říkají návštěvníci z USA na krajské město nad Labem?
Moc se jim líbí. Zámeček Větruše je kouzelný, a když se rozhlédnete, je to nádhera. Město je obklopené lesy a ještě k tomu městem protéká řeka. Navštívili jsme střekovský hrad i vodopád, zajímali se také o historii. Líbí se jim i samotné město, Ústí je fajn, co je pro nás všední, oni vidí jako premiéru. Přes všechny pochyby Ústí má své genius loci.

Přivezl jste Chicago do Ústí. Poletí také Ústí do Chicaga?
Ano, snad za rok poletí mladí hokejisté Ústí do USA na kemp.

Jan KUBATA✓ Narodil se 2. května 1967 v Karlových Varech. Je ženatý a má dvě děti.
✓ Po absolvování Sportovního gymnázia ve Vimperku (1985) dokončil v roce 1992 studium na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí n. L. a nastoupil jako učitel tělocviku a zeměpisu na gymnáziu v Karlových Varech. Kubata vstoupil do ODS v roce 1998.
✓ V roce 2002 byl zvolen zastupitelem města Ústí nad Labem a následně členem Rady města.
✓ Roku 2003 se stal předsedou ústecké oblastní organizace ODS. O rok později byl zvolen krajským zastupitelem. Téhož roku se stal náměstkem primátora.
✓ V letech 2003 až 2007 byl předsedou představenstva hokejového klubu HC Slovan Ústečtí Lvi. Nechvalně proslul, když sprostě nadával rozhodčím při hokejovém zápasu mezi Ústím a Vítkovicemi.
✓ V červnu 2006 se stal primátorem Ústí nad Labem po odstoupení Petra Gandaloviče. Svou pozici obhájil po komunálních volbách téhož roku z pozice lídra vítězné kandidátky ODS.
✓ Roku 2010 byl jmenován náměstkem ministra spravedlnosti ČR Jiřího Pospíšila pro vězeňství. Po odchodu Petra Gandaloviče na post velvyslance v USA v roce 2011 Kubata coby náhradník získal poslanecký mandát.
✓ Od roku 2014 zastával pozici zástupce ministerstva průmyslu a obchodu v Chicagu.