Díky výživové poradkyni a majitelce teplické restaurace Zahrada Lucii Tomáškové se učí zdravě jíst a vařit a společně s cvičitelkou pilates Andreou Kloboučkovou trápí své tělo. Přestože první výsledky už přicházejí, Jana bojuje jako o život. Z jídelníčku jí totiž zmizelo mnoho potravin, na které jsme zvyklí.

Vydržte a máte z poloviny vyhráno!

„Lucie mi z jídelníčku vyškrtala veškeré pečivo, mléčné výrobky a cukr. Tyto potraviny nahradila například celozrnnou rýží, pohankou, jáhly, špaldou a velkým množstvím převážně tepelně upravené zeleniny a kvalitních probiotických a fermentovaných potravin jako je tempeh a pickles," říká Jana Hluchá a dodává, že vše ale přijala a pustila se do nového stravování po hlavě.

close Pětadvacetiletá Jana Hluchá z Ústí nad Labem. zoom_in „Musím přiznat, že je to opravdu složité. Stále se učím vařit a jíst úplně jinak, než jsem byla zvyklá. Abych měla čerstvé jídlo, vstávám třeba v půl páté ráno. Uvařím si, dám do termosky a jdu do práce. Zatím se vůbec necítím plná energie, jsem spíše dost unavená," povzdychla si Jana.

Vysvětlení je ale podle Lucie Tomáškové jednoduché. „Kvůli změně stravování u Jany dochází k takzvané eliminaci a detoxikaci organismu. Rychlé cukry v jídelníčku zmizely a tělo se učí opět pracovat s pomalými, proto je možné cítit úbytek energie. Její tělo se začíná zbavovat všech toxinů a nečistot, které za dobu, co je na světě, posbíralo, a to není procházka růžovou zahradou. Každý organismus na takovouhle změnu stravování reaguje jinak. Jana například trpí bolestí hlavy, nedostatkem energie. Tenhle stav ale nepotrvá věčně a také nejde o každodenní příznaky. Očista organismu trvá většinou tři měsíce. Poté se tělo stabilizuje, vyčistí a začne fungovat tak, jak opravdu má. Pokud to vydržíte, máte z poloviny vyhráno," říká Lucie Tomášková.

Vše je ale dobré konzultovat. Pokud vám v průběhu detoxikace není dobře nebo se dostaví například nachlazení, určitě je dobré zavolat nebo přijít osobně. V tomto případě dokážou pomoci různé druhy potravin. „Ano, je lehčí vzít si nějaký přípravek z lékárny, ale ten vám příčinu neodstraní, jen většinou „zakonzervuje" problém," dodává Tomášková.

Tenisky nevyzuji

Účastnice projektu Buď fit s Deníkem také pravidelně docházejí na hodiny pilates k cvičitelce Andree Kloboučkové. Z toho je Jana vyloženě nadšená.

„Chodím na pilates dvakrát týdně a je to opravdu úžasné. Člověk se protáhne, posiluje a ještě odchází plný energie. Andrea je velmi pozitivní člověk, který dokáže druhé dobře naladit. K pilates jsem si přidala ještě běhání. Dokud bude venku hezké počasí, tenisky nevyzuji," usmívá se Jana Hluchá a dodává, že už se těší na okamžik, kdy se její organismus stabilizuje natolik, že bude spokojená.

close Účastnice projektu Buď fit s Deníkem poctivě cvičí pilates s Andreou Kloboučkovou. zoom_in „Věřím, že to dokážu. Dala jsem se na vojnu, budu bojovat. Rozhodla jsem se, že využiji také dovážky obědů ze Zahrady. Oběd mi přivezou přímo do kanceláře v Ústí nad Labem a já nebudu muset vstávat v půl páté ráno a připravovat si stravu sama," usmívá se Jana nad svým nápadem.

S Teplickým deníkem se do hubnutí pustila Ivana Pitrová. Ta si, na rozdíl od Jany, nemůže makrobiotickou stravu vynachválit. „V projektu se cítím skvěle. Většina potravin a jídel mi maximálně vyhovuje. Z posledního kurzu makrobiotiky jsem si odnesla mnoho výborných receptů, které si teď doma připravuji. Co se týče váhy, za 10 dní zhubla téměř dvě kila. Snažím se vše dodržovat, i když někdy je to dost obtížné," usmívá se Ivana.

Další účastnici projektu, Petru Míškovou, vám na stránkách Ústeckého deníku představíme už za dva týdny, tedy 24. října.

Zpracovala Zlata Jílková