Miliardářova nadace přispěla na opravy v Hraničáři. Za šest dnů zde bude premiéra

„Ústecká radnice svými kroky pohřbila divadlo, které se pyšnilo dlouhou historií a řadou prestižních ocenění. Je obdivuhodné, jak se herci nenechali zlomit," tvrdí Karel Janeček. Podle něho je velmi nutné podporovat odvážné lidi, kteří se postaví mocenským strukturám. K tomu také jeho nadace slouží.

Ústečtí radní letos v lednu nečekaně vypsali granty na ústeckou činohru, ale soubor Činoherního divadla se o ně odmítl přihlásit. Město divadlo zrušilo a založilo si vlastní příspěvku. Svůj spolek si však za velké podpory veřejnosti založili i herci.

Jejich domovskou scénou bude bývalé kino Hraničář, které nyní s desítkami dobrovolníků opravují. Pomohou jim v tom i peníze z nadace Karla Janečka. Použijí je na novou osvětlovací techniku, rampu na světla, promítací techniku, oponu nebo zateplení stropu. „Můžeme dokončit přerod Hraničáře v nezávislou scénu," uvedl programový ředitel Ondřej Klein.

První představení odehraje Činoherák v Hraničáři již v pátek 26. září. Uvede premiéru nastudování Krásky z Leenane. Postupně se přidá promítání, koncerty, besedy nebo výstavy.

Už 7,5 miliony korun přispěli lidé Činoheráku Ústí, který vznikl před pár měsíci. Peníze lidé nosí přímo, posílají na konto či přispívají prostřednictvím celonárodní sbírky Činoherák žije aneb Národ sobě II.