Říká se, že Češi jsou na rozdíl od mollových Moraváků spíš duroví, a to také především kvůli Němcům příbuzné nátuře. Souhlasíte s tím?


Jistá kulturní hranice běží shodně s geografickou hranicí mezi ČR a Saskem a např. německy mluvící obyvatelé severních Čech rádi dělali stejné vtipy na Sasy, jako my děláme na Němce.


Pokud vím, Jarek Nohavica moc často nezpívá. Jak se Vám podařilo zařídit mu už druhý koncert? A na co se od něj můžeme těšit? Zazpívá třeba i německy?
Myslím, že Jarka Nohavicu baví vystoupit občas se svým písničkářským kolegou Frankem Viehwegem, který si sám Nohavicovy písničky objevil a napsal si k nim německé texty. Takže to byla zajímavá nabídka. Podle toho, co vím, bude Jarek Nohavica zpívat svůj repertoár česky, Frank Viehweg některé Nohavicovy písničky německy a pak i svůj vlastní repertoár.


Prý je koncert Jarka Nohavici vyprodaný, ale podle rezervačního systému divadla je ještě 76 volných míst. Lze tedy vstupenky ještě získat?


Vstupenky získáte na pokladně ústeckého divadla, podívejte se na jejich portál.
Často slýchám o společnosti Collegium Bohemicum. Dodnes nevím, co si mám pod tím představit.
Byli jsme založeni městem Ústí, místní univerzitou, další vědeckou společností a nakonec i Ministerstvem kultury ČR proto, abychom naplnili projektový záměr, který umožnil rekonstrukci ústeckého muzea z evropských prostředků. Jde o realizaci stálé expozice o dějinách německy mluvících obyvatel českých zemí. Najdete nás 
v budově Musea v Ústí.

Jak se jako ředitelka této organizace historicky vyrovnáváte 
s Benešovými dekrety, odsunem Němců?


Benešovy dekrety jsou pro nás muzejním exponátem, který bude vystaven v politické místnosti týkající se let 1933/38 – 1945/47. Celá tato místnost je rozdělena na tři osudy, jak byly společnosti násilně vnuceny po obsazení pohraničí a vzniku protektorátu: židovský osud, český osud a osud německojazyčného obyvatelstva.