Dražební předměty pocházejí z kostela v Trmicích. Klaudy je prodává, protože jejich vlastník, trmická farnost, skončil před půldruhým rokem v insolvenci. Věřitelům dluží přes 35 milionů korun. Pokud bude celá dražba úspěšná, smaže zkrachovalé farnosti z dluhu dalších minimálně 830 tisíc korun.

Její majetek čítal nemovitosti i movité věci za více než 80 milionů. Prodeje některých z nich zatím podle Klaudyho vynesly kolem 15 milionů. Vlastníka už změnily například areál klenečské pily, trmická fara, řada pozemků i uměleckých děl. A různými formami jsou nabízeny další. Prostřednictvím realitní kanceláře třeba fara v Roudníkách i s okolními pozemky o rozloze více než 2 tisíce metrů čtverečních za 650 tisíc korun. A k mání jsou také dva kostely, roudnický a trmický.

Kostel v Trmicích se snaží zachránit pro město a jeho obyvatele místní občanské sdružení Fiat Voluntas Tua. Dosud na něj shromáždilo 5,3 milionu korun. Jen samotná stavba je ale oceněna na 7,6 milionu, i s mobiliářem by pak přišla na 22 milionů korun.

„Díky dárcům z celé republiky už máme docela velkou částku, pořád však stačit nemusí. Naštěstí tento kostel půjde do prodeje až poslední, tak doufáme, že něco ještě seženeme. A také že nebudou jiní zájemci a nakonec se cena sníží,“ uvedla předsedkyně Marie Gottfriedová.

Do zítřejší dražby sdružení podle ní nejde. „Nemůžeme rozmělňovat peníze. Naší prioritou je kostel a případně jeho hlavní a dva boční oltáře. Kdyby se nám toto podařilo vykoupit, brali bychom to jako velký úspěch,“ uzavřela.

Klaudy potvrdil, že prodej trmického kostela bude aktuální nejdříve koncem letošního roku, ale spíše až napřesrok. „Ještě je v něm uskladněno dost věcí k prodeji,“ odůvodnil. Hotovo chce mít do poloviny příštího roku.

Trmická farnost se dostala do dluhů kvůli koupi pily v Klenči u Roudnice. Chtěla zde zpracovávat dřevo ze svých lesů. Transakce se ale ukázala jako nevýhodná a ani v podnikání se farnosti nedařilo.

Co je také na prodej z trmické farnosti

Fara v Roudníkách s pozemky 650 tisíc Kč (RK Vesta)
Varhany z 50. letminulého století 670 tisíc korun (dražba)
Sousoší PietaPanna Marie s Ježíšem 120 tisíc korun (dražba)
Soubor: 2 sakristijní skříně, obětní stůl, ambon čtecí pult, sedes pro kněze a 3 taburety pro ministranty 40 tisíc korun (dražba)