Vousatý Jan Kyselý přijel na sobotní závody ve Slavošově ze Zábřehu, představil dva skvělé koně a chtěl bodovat. Jeho dcera Kateřina osedlala luxusní zvíře se jmenovkou Onufry a vyrazila na nejdelší trasu 80 km. „Šejka jsem pozval do ČR v roce 2006. Na oplátku pozval šejk mou dceru na závody v Abu Dabí. Byli jsme všichni v šoku, ale on u nás prožívat také zajímavé chvilky," vysvětloval  s úsměvem sympaťák z Moravy.

Ředitelka závodu Lucie Pisingerová popřála všem účastníkům hodně úspěchů a mohlo se začít. Čtvrtý ročník vytrvalostní soutěže koní  – Memoriál Bohumila Ječmínka – Národní enduranční závod se uskutečnil v sobotu v okolí ekofarmy Slavošov.

Jeden okruh měřil 20 km. Hlavní rozhodčí Antonín Terber evidoval celkem 60 odhodlaných dvojic v pěti kategoriích.  Ve hře byla národní soutěž a kvalifikace na mezinárodní závody. Nejdelší závod na 100 kilometrů byl zrušen, protože tři ohlášení borci nedorazili. Jasná pravidla pro závod kategorie KP (20 km), Z (40 km), L (60 km), S (80 km) zahrnovala nejen náročnou jízdu terénem v určitém tempu, ale i stanovisko veterináře před startem do každého dalšího kola.

Na třech místech doprovodné týmy koně ochlazovaly, jezdci pilovali taktiku a hltali nápovědu odborníků. Domácí stáj připravila do závodu tři koně a především Lamia v sedle s Lucií Škábovou měla na trati 60 km bodovat. „Lamia je mladý koník, který stále pospíchá domů, proto má v sedle naši nejzkušenější  jezdkyni, která moc dobře ví, co má dělat, aby byla na bedně," poznamenala klidným hlasem paní Lenka.

Děti pobíhaly od oveček ke kozám, obdivovaly barevné bažanty i chundelaté lamy. U hospůdky měla svůj stánek Lucie Tomášková z Teplic, která nabízela chutné speciality z racionální výživy.

„Příští týden přijeďte zas. Ekofarma Natural v součinnosti s restaurací Zahrada Teplice pořádá kurz vaření," přidala pohotovou informaci žena za pultem. Milovníky koní bude určitě zajímat další termín 26. května, kdy se ve Slavošově koná Koňský den. Výsledky možná mnohé odborníky překvapily, JK Natural Slavošov byl také na bedně! Navíc prestižní Cenu kondice v kategorii L převzala Lucie Škábová.

Výsledky jednotlivých kategorií vytrvalostní soutěže:

Z (40 km)

1. místo -  Studeníčková Martina - Vendy 8 - JK Vrchovany - Obrok
2. místo -  Mrkáčková Petra - Dahab - JK Natural Slavošov
3. místo -  Dudková Petra - Bagír - JK Sloup

L (60 km)

1. místo -  Masbahi Anahita - El Gozali - Sportovní stáj Pyskočely
2. místo -  Škábová Lucie - Lamia - JK Natural Slavošov
3. místo -  Moudrá Dana - Shamira - JK Habrovany

S (80 km)

1. místo -  Másilková Pavla - Karrey - Sportovní stáj Pyskočely
2. místo -  Pajerová Michaela - Erin Hammering - JK Tamare
3. místo -  Kubíčková Veronika - Empos - Stáj Kyselý

Zpracoval Miroslav Vlach