Střekovská radnice se chystá opravit toalety, které jsou v sousedství mostu Edvarda Beneše. Nesloužily by ale jako veřejné toalety.

Klíče u pořadatelů

Podle místostarosty Střekova Jiřího Němečka zatím záměr počítá s tím, vybudovat zde jednu univerzální bezbariérovou toaletu, která by byla odemčená jen v době nějaké akce. Klíče od ní by měli pořadatelé.

Ti dnes musí na akce vozit záchody mobilní. „Toalety zde jsou, ale ve spodní části a ve velmi špatném stavu. Uvažujeme o tom, že by posloužily jako základ a nad nimi by vyrostla konstrukce s novými," vysvětlil Němeček.

Ústečtí radní na posledním zasedání schválili převod nefunkčních toalet do správy obvodu. Ten musí udělat projekt a požádat o peníze z rozpočtu města. Cenu odhaduje na 300 tisíc korun. „Doufám, že se vše podaří do začátku příští letní sezony ," dodal Jiří Němeček.

Jen v Městských sadech

Veřejné toalety existují v Ústí jediné, v Městských sadech. V minulosti pod Městskými službami fungovaly i v sousedství kostela svatého Vojtěcha, ale město je prodalo a současný majitel zrušil.

Veřejné toalety existují v Ústí jediné, v Městských sadech.Odskočit si do Městských sadů přitom lidi příliš neláká. „Zájem je malý. Nejvíce přijde deset lidí za den," uvedl Pavel Krajovský, jednatel společnosti M+M servis, která se o sady stará.

Větší zájem o toalety v Městských sadech je jen v době konání různých akcí. Provoz platí město v penězích na správu celého parku.

Problémy v centru

Největší problém s toaletami mají lidé přímo v centru města. Zvláště po zrušení záchodků u kostela. „Už se mě tu ptali němečtí turisté, kam by mohli jít. Poslala jsem je na nádraží," vzpomíná Veronika Lánková.

Kromě nádraží mohou lidé využívat i toalety v obchodních centrech. Například v Severu, ale největší zájem je o ty v obchodním centru Forum.

Podle ředitele Michala Ešnera jsou velmi frekventované. „Pro nás je to služba zákazníkům, kterou poskytujeme," uvedl.

Úklid každou hodinu

Toalety ve Foru jsou zdarma, o jejich zpoplatnění vedení centra zatím neuvažuje, i když náklady na údržbu jsou prý velmi vysoké.

„Je nutné je minimálně jednou za hodinu uklidit. Také se tu potýkáme s vandaly, kteří velmi často něco zničí nebo ukradnou," řekl Ešner. Centrum jednalo s vedením města i o možnosti, že by mohlo na provoz přispívat.

Teoreticky mohou lidé vykonat potřebu také v některé z restaurací. Tam jsou toalety ale většinou jen pro platící hosty.