Bolesti a marné čekání na pomoc. To leckdy čeká ty, kdo při bolestech zubů hledají úlevu na zubní pohotovosti. Je totiž jediná široko daleko. Má otevřeno jen v pátek, o víkendu a ve svátek a pacientů chodí tolik, že se na každého ošetření nedostane.

Vlakem s bolestí

Podobná situace čekala na minimálně desítku trpících pacientů například o minulý pátek večer.

„Jestli mě tu nevezmou na křeslo, tak bych snad musela jet až do Prahy. Já se tedy necítím na to, abych s bolestmi a ještě tělesně postižená cestovala někam autobusem nebo vlakem na pohotovost, to je nesmysl," strachovala se mladá žena, která na pohotovost v Mírové ulici na Severní Terase přijela z Teplic.

Nakonec měla štěstí, lékař ji ošetřil, ale zbývající měli smůlu. Což se prý stává často.

Nedostatek lékařů

Pohotovost provozuje krajská Masarykova nemocnice, spadající pod Krajskou zdravotní. Vicehejtman Stanislav Rybák, který má na starosti zdravotnictví, uvedl, že kraj snahu pohotovost rozšířit má.

„Bohužel ale narážíme na nedostatek lékařů," řekl s tím, že aktuálně o rozšíření jejích služeb neuvažují.

Šéf zdravotní péče v Masarykově nemocnici Josef Liehne si myslí, že jedna pohotovost pro Ústecko a přilehlé okolí skutečně nestačí.

„Je to o jednání kraje s privátními stomatology, o vytvoření dalších ambulantních pohotovostí. Té naší dáváme maximum. Slouží v ní především lékaři z naší nemocnice, ale i ostatní, kteří o to projevili zájem," dodal Liehne.

Děčín, Louny, Most

Na Děčínsku sice není klasická zubní pohotovost, ale o sobotách, nedělích a svátcích se ve službě střídají místní zubaři. Zubní pohotovost funguje také na lounské poliklinice. V ordinaci MuDR. Zdeňka Skály je otevřeno ve volných dnech vždy od 9.00 do 12.00 hodin. 

Od 9.00 do 17.00 je o víkendu rovněž k dispozici zubní pohotovost ve třemí patře polikliniky v Mostě. Přístup je zajištěný přes centrální příjem.