Rada se rozpadla v březnu, když rezignovaly radní Yveta Tomková a Renáta Zrníková. Rada má být sedmičlenná, v současnosti jsou radní pouze čtyři. Poté, co zastupitelé radu v dubnu nedovolili, přešly její kompetence právě na ně.

NIC KONKRÉTNÍHO SE NERÝSUJE

Vyjednávat o spolupráci začal klub nového hnutí Vaše Ústí, který má v zastupitelstvu devět z 37 mandátů. Předseda klubu Martin Mata řekl, že jednal se zástupci TOP 09, ODS a PRO!Ústí.

„Šlo o úvodní schůzky, na kterých jsme řešili programové body. Žádná konkrétní varianta spolupráce se nerýsuje," řekl Mata s tím, že Vaše Ústí chce jednat i s dalšími subjekty, tedy s UFO, ČSSD a KSČM, a nevylučuje spolupráci s nikým.

PRO!Ústí, jehož lídr Martin Hausenblas bezprostředně po dubnovém zastupitelstvu oznámil, že začne jednat o nové koalici, oficiální jednání teprve začíná. PRO!Ústí původně navrhovalo duhovou koalici složenou ze všech demokratických stran, názor ale podle Hausenblase změnilo.

„Budeme se snažit najít řešení na platformě proreformních hnutí, která šla do voleb s tím, že chtějí změnit poměry v Ústí ," řekl Hausenblas s tím, že by mělo jít o spolupráci s UFO, TOP 09 a Vaše Ústí. Podle něj by mělo jít o zcela novou koalici. „Dovolení současné rady města není řešením. Současné vedení nerespektuje volební výsledek. Kumuluje moc lidí, kteří nedostali žádný mandát," míní Hausenblas.

RADNICE NA DOTAZY NEODPOVÍDÁ

ODS podle předsedy ústeckého sdružení Libora Turka vyčkává. „Jednali jsme se zástupci Vaše Ústí, nikdo další nás zatím neoslovil," řekl Turek s tím, že by za řešení považoval dovolení rady města. Vyčkává také TOP 09. „Máme za sebou první jednání. Pokud by se situace nadále natahovala, budeme další jednání iniciovat sami," řekl zastupitel Radim Bzura.

Zda bude vedení města svolávat kvůli nefunkční radě mimořádné zastupitelstvo, není jasné. Radnice na opakované dotazy ČTK neodpověděla, informace o zastupitelstvu nemají ani zástupci stran.

„Žádná oficiální pozvánka nepřišla," doplnil Bzura. Podle původního harmonogramu by se zastupitelé měli sejít 20. června.