Jaroslava Kománková toužila být učitelkou, ale pro velký zájem se na pedagogickou fakultu nedostala. Patnáct let pracovala v gastronomii, pak se rozhodla pro odvážný krok. Chtěla se naplno věnovat dětem, tak založila ve Vaňově své Pidi Midi.

„Učitelkou jsem se nestala, ale jak to šlo, pomáhala jsem s přípravou různých akcí, kde prckové hráli hlavní roli. Po svatbě jsme se přestěhovali do domku ve Vaňově a já začala snít o vlastním projektu. Když se mi narodila druhá dcera, měla jsem čas na samostudium. Absolvovala jsem odborné kurzy se zaměřením na práci s dětmi, v roce 2008 jsem získala potřebný certifikát," říká ctižádostivá maminka tří dcer Valentýnky, Leontýnky a Justýnky.

Jaroslava Kománková toužila být učitelkou. To jí nevyšlo. Svůj sen si ale splnila, když založila ve Vaňově Pidi Midi.„Na začátku jsou samá razítka, přesvědčování úředníků, stohy papírů. Vydrží pouze nadšenci a blázni. První můj projekt se jmenoval Příroda naše učitelka," pokračuje Jaroslava Kománková a na stůl přináší tlustou složku. Hned první kapitola popisuje vodu v přírodě, v té další les vypráví svůj příběh barev a vůní a pomáhá tak dětem rozpoznat stromy, listy, plody, houby. Potom přijdou na řadu broučci, motýli, stopy zvířat a ptáci. „U nás na zahradě můžou najít třeba roháče, cestou k vodopádu viděly mloka. Nejen poznávat, ale ohmatat si realitu, to je poslání Pidi Midi. K nočním hrám patří táborák, k ohýnku písnička a přespání v indiánském týpí. Pro mnohé děti je to první životní zkouška," vysvětluje Jaroslava Kománková.

Třetím rokem pořádá zelené prázdniny, pojem lesní školka u ní nekončí v úhledných deskách, ale v terénu. Bez slunečníku, mnohdy v zablácených holínkách a v dešti. „Ale takový je přeci život. Rozhodla jsem se sama, neremcám a své představy pokládám veřejně na stůl. Inspirací mi byl i herec Miloslav Šimek se svým oslíkem na cestách, velkou oporou je můj manžel, který věří, že každá investice do dětí se nám jednou musí vrátit," dodává Jaroslava Kománková.