Početnou skupinu cyklistů tvořenou místními politiky vedl primátor Josef Zikmund a holandský velvyslanec Eduard Hoeks. Přijeli sem lodí Marie taženou policejním člunem.

Velvyslanec novinářům řekl, že jeho cesta s propagací cyklistiky není vůbec náhodná, protože ta v jeho zemi není považovaná za sport, ale za životní styl. „Máme sedmnáct milionů obyvatel a osmnáct milionů kol," vysvětlil.

Pomáhali si elektromotorem

Dodal, že v Nizozemí je popularita cyklistiky pochopitelná, protože je tam rovina. Na rozdíl od České republiky. „Také proto tu mám elektrokolo," uvedl.

Primátor Josef Zikmund, který podpory elektřiny nakonec využil také, připustil, že pokud chce někdy jezdit na kole do práce, musí více trénovat.

Podle ústeckého cyklokoordinátora Jaromíra Veselého je sice Ústí v kopcovitém terénu, ale to neznamená, že by nebylo pro cyklistiku vhodné. „Je zde mnoho částí, ze kterých se dá do další dostat po rovině nebo jen mírně svažitém terénu," prohlásil.

Zachránil je policejní katamaran

Město se podle něho proto chystá v dalších letech investovat do cyklistické infrastruktury. V plánu je například cyklostezka, která by spojila s centrem města Bukov.

„Výhodou Ústí nad Labem je, že tato infrastruktura nebude sloužit jen cyklodopravě, ale má obrovský turistický potenciál," dodal.

Kromě kola a zajímavých míst čekal ve středu odpoledne na velvyslance Hoekse i dobrodružný zážitek. Výlet lodí Marie z Ústí do Církvic. Uprostřed cesty plavidlu s celou ústeckou politickou elitou vysadil motor.

Nakonec mu na pomoc přijel policejní katamaran a Marii dotáhl bezpečně do přístavu.