Dopravní policisté v Ústeckém kraji zjistili, že v roce 2017 celkem 299 řidičů zavinilo nehodu pod vlivem alkoholu. V ústeckém okresu jich muži zákona přistihli 47.

„Více řidičů pod vlivem alkoholu odhalili policisté při nehodách na Děčínsku, což je samozřejmé, protože to je velice rozlehlý okres. Ústecký okres je proti děčínskému doslova miniaturní,“ říká dopravní psycholog Jiří Seidlic.

Přesto je podle něj velký počet přistižených řidičů „pod parou“ logický. „Na malém prostoru žije na sto tisíc lidí a Ústí je automobilová a železniční křižovatka. V ústeckém okresu je zatížení některých silnic velmi vysoké. I v samotném Ústí je celodenně intenzivní doprava,“ upozorňuje Seidlic.

Psycholog se nediví tomu, že nejvíce řidičů havaruje večer a v noci.

„To jsou prostě noční dojížďky. Řidič si řekne, že sice je opilý, ale domů to má jenom o pět ulic dál nebo do vedlejší vesnice, která je za rohem. Nedojede a policie vyšetřuje dopravní nehodu,“ varuje Seidlic.

Podle dopravního psychologa je samozřejmé, že nejvíce dopravních nehod způsobí řidiči, kteří mají v krvi více než 1,5 promile alkoholu. V ústeckém okresu loni ze 47 nehod pod vlivem alkoholu došlo ve 22 případech k nehodám s více než 1,5 promile v krvi šoférů.

NEBEZPEČNÁ MARIHUANA

„Pro řidiče je alkohol a drogy doslova chemickou zbraní. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu je marihuana stejně nebezpečná jako alkohol,“ varuje Seidlic.

Dopravní psycholog dodává, že řidiči přistižení za jízdu pod vlivem alkoholu musí na testy a psychologické vyšetření. Na něj ovšem nechodí jenom ti hříšníci, kteří havarovali „pod parou“, ale i ti, které chytila policejní hlídka.

MLADÍ ŠOFÉŘI? MISTŘI SVĚTA

„Stane se, že policisté při preventivní kontrole chytí za volantem muže, který má v krvi 1,7 promile, protože dojel pro svého tělesně postiženého syna na ples. Syn už chtěl odjet domů. Kdyby ho o to postižený syn nepoprosil, nikam by nejel,“ popisuje Seidlic.

Nejnebezpečnější jsou podle něj mladí řidiči, kteří mají řidičský průkaz jenom chvíli. „Jsou mistři světa a k tomu si ještě něco popijí. Ti jsou zralí na účinkování ve filmu Smrtonosná past,“ dodává Seidlic na téma alkohol a lidé za volantem.

Hromadná nehoda na dálnici D8 u Řehlovic
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D8 u Řehlovic, na místě jsou záchranáři