Dvě velké akce pro veřejnost, soutěže, divadlo, posílení MHD, zoo vláček, pořízení cykloboxů. Milada ožije, Ústí nad Labem přispělo na akce spojené s jezerem a budováním tamní infrastruktury celkem 375 tisíc korun. Kromě toho se chystá i architektonická soutěž, jež by měla řešit prostor komplexně.

„Členský příspěvek Dobrovolnému svazku obcí Jezero Milada pro rok 2020 bude ve stejné výši jako minulý rok,“ upřesnila náměstkyně ústeckého primátora Věra Nechybová (UFO).

Další finance pro rozvoj rekreační oblasti jezera Milada plánují ústečtí radní získat z dotací a dalších zdrojů. Mimo to připravuje správce jezera, státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ), architektonickou soutěž na podobu okolí jezera, která by měla reagovat na potřeby a náměty těch, kdo budou rekreační oblast provozovat a využívat – od provozovatelů občerstvení nebo ubytovacích služeb po spolky. PKÚ už vybral organizátora a připravuje zadávací dokumentaci soutěže. „Organizátor zajistí regulérnost soutěže, navrhne její jednoznačnou formu a zároveň zajistí soulad se Soutěžním řádem České komory architektů,“ přiblížila mluvčí podniku Hana Volfová.

Podle harmonogramu budou výsledky známy v dubnu příštího roku. „Jsem rád, že se podobná soutěž v Ústí vůbec organizuje, tady to nebývá zvykem. Jen mám trochu obavy o kritéria. Uvidíme,“ poznamenal opoziční zastupitel Lukáš Blažej (Piráti).

Letos pokračují na jezeře revitalizační projekty, například výstavba inženýrských sítí, jako je kanalizace, vodovod, elektrické přípojky, oprava silnic a chodníků.

V minulosti většina projektů padala s chráněným ložiskem uhlí. Na březích jezera měla například vzniknout vilová či domkařská kolonie, která měla dostat nostalgické jméno na paměť jedné z obcí zaniklých kvůli těžbě uhlí – Vyklice.

Města a obce proto s určitou nervozitou čekají, zda stát ložiska odepíše. Ze zákona o tom rozhoduje ministerstvo životního prostředí. To právě řeší žádost na částečnou redukci chráněného ložiska uhlí tam, kde jsou budované inženýrské sítě a další projekty.

PKÚ a ministerstvo zároveň prověřují možnost vybudovat z těžebních oblastí a bývalých lomů v rámci rekultivací soustavu propojených jezer a přečerpávacích elektráren, přičemž jedna by měla vyrůst na březích Milady. Plán dostane zelenou, pokud bude ekonomicky proveditelný. Měl by zabít dvě mouchy jednou ranou: nahradit uhelné bloky a vyřešit zmenšování přirozených zásob vody. „Sucho a záležitosti s tím spojené jsou absolutní prioritou. A samozřejmě čistota ovzduší,“ sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec.