O stavbě nového justičního komplexu pro soud i státní zastupitelství se v Ústí nad Labem mluví už od roku 2002.

VÍCE NEŽ 1,7 MILIARDY

Současná budova, která na ústeckém Střekově funguje od roku 1974, potřebám soudu nevyhovuje. Leží v zátopovém území a voda ji už několikrát zaplavila. V roce 2002 byl soud dokonce kvůli povodním mimo provoz několik týdnů. S každou další povodní hrozí nebezpečí, že statik budovu označí za nebezpečnou a na pět set lidí nebude mít kde pracovat.

Nákladnou rekonstrukci budovy na Střekově vláda zamítla. Místo toho letos schválila téměř 1,5 miliardy korun na výstavbu nového areálu. O peníze žádalo ministerstvo spravedlnosti. Celkem má výstavba nového paláce vyjít na víc než 1,7 miliardy korun.

Justiční areál má stát na ústeckém Bukově na pozemku „U Rondelu," který léta spravoval krajský soud. Pozemek je již převeden na ministerstvo spravedlnosti. Soud tam musel nechat sekat trávu a pozemek hlídat, aby nevznikaly černé skládky.

„Jedna firma začala na pozemek navážet před několika lety různou suť. Naštěstí jsme podle zablácených pneumatik nákladních vozů vysledovali jejich trasu až do firmy, která na pozemku založila černou skládku," vzpomíná ředitel správy ústeckého krajského soudu Jan Tobiáš.

SOUD PRASKÁ VE ŠVECH

Současná budova soudu doslova praská ve švech. Technická správa provádí pouze nutné opravy, ale i ty stojí miliony. Kancelářské prostory už zabraly všechny možné rezervní plochy.

Když byl justiční komplex v sedmdesátých letech slavnostně otevřen, pracovalo v sedmipatrové budově asi 250 osob, dnes o sto procent více. Kapacita elektrické sítě zůstala stejná, ale tehdy nebyly v každé kanceláři počítače.

Investiční záměr výstavby je už zpracován. Má zhruba 500 stran. Následovat bude jeho expertní posouzení, aby s ním ministerstvo financí mohlo vydat souhlas.

Stavební povolení přitom platí už od roku 2007. Každé dva roky ale musí být prodlouženo.

Projektová dokumentace areálu má být hotová až na přelomu tohoto a příštího roku. Stavba by měla být zahájena v roce 2019.